Hrubý domácí produkt se ve 4. čtvrtletí roku 2014 meziročně zvýšil o 1,4 %, mezičtvrtletně pak o 0,4 %. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 2 %.
Jak se na růstu HDP podílely jednotlivé složky? Konečná spotřeba domácností se ve 4. čtvrtletí 2014 zvýšila meziročně o 2 %. Za poměrně pozitivní lze považovat zvýšení hrubé tvorby fixního kapitálu (tedy hrubé investice firem) o 4,3 % za současného poklesu stavu zásob hotové produkce. To může znamenat pozitivní příslib do budoucna, zejména v souvislosti s tím, že firmám se navýšily zásoby materiálu (mohou očekávat příznivý vývoj odbytu).
Zahraniční obchod skončil v témže období přebytkem ve výši necelých 65 mld. Korun, což je o 6,2 mld. více, než v posledním kvartále roku 2013. Vývoz i dovoz se meziročně zvýšily o 4,2 %. Pozitivně vývoj HDP ovlivnila také vládní spotřeba. Ta meziročně vzrostla o 4,2 %, přičemž nejvíce se na tomto nárůstu podílely náhrady zaměstnancům, mezispotřeba a naturální sociální transfery.
Výkonnost národohospodářských odvětví vyjádřená přidanou hodnotou se meziročně zvýšila o 3 % a mezičtvrtletně o 1,2 %.
Data o HDP jsou očištěna o vliv cenové hladiny a sezónní vlivy i vlivy nestejného počtu pracovních dní.
V oblasti ekonomické aktivity přinesl Český statistický úřad informaci o tom, že obecná míra nezaměstnanosti v únoru 2015 (tj. podíl nezaměstnaných na pracovní síle) dosáhla 5,6 %, což je o 1 procentní bod nižší, než v únoru 2014. Míra zaměstnanosti (tj. podíl zaměstnaných na populaci ve věku 15-64 let) dosáhla ve sledovaném období 70 %, což je o 1,5 procentního bodu více, než v únoru loňského roku.
Obecná míra nezaměstnanosti vychází z výběrového šetření pracovních sil a počítá pouze s pracovní silou. Nejde tedy o ukazatel „podíl nezaměstnaných“, který před více než dvěma lety nahradil registrovanou míru nezaměstnanosti.
Sumárně lze konstatovat, že data o HDP i o ekonomické aktivitě potvrzují pozitivní trend vývoje českého hospodářství.
Petr Musil