Letošní červenec byl ve znamení dalšího snížení výrobních cen v ČR. Ať už šlo o ceny v průmyslu nebo v zemědělství.
Dolů dokonce zamířily i služby a tak jediné odvětví, kde si výrobci mohou dovolit jít s cenami alespoň trochu nahoru, bylo stavebnictví.
Především díky klesající ceně ropy se ceny v průmyslu tentokrát meziměsíčně snížily o čtyři desetiny. Nebyly to ovšem jen vyráběné pohonné hmoty, ale i kovodělné výrobky a dokonce i auta, jejichž ceny šly rovněž dolů. V důsledku tohoto výrazného propadu cen nabral meziroční pokles cen v průmyslu na obrátkách. Celkově se v tomto nejsilnějším odvětví zlevňuje o tři procenta především zásluhou levnější ropy a tedy i ropných produktů a dále pak potravinářských výrobků.
Nadbytek ropy na trhu a obavy z dalšího ekonomického vývoje v Číně srážejí ceny komodit, což má vzhledem k dovozní náročnosti ČR v tomto směru pozitivní dopad na ceny ve výrobě, u čerpacích stanic a nakonec i v peněženkách domácností. V případě potravin je vidět, jak se nízké výkupní ceny mléka a masa postupně promítají do cen výrobců. Časem to snad bude více vidět i na pultech v obchodech. Znamená to ovšem, že návrat inflace k cíli se stále ještě odkládá.
Ostatně vývoj zemědělských cen napovídá, že zlevňování potravin nemusí být ještě konec. V průměru jsou ceny v zemědělství o 9 % nižší než loni, avšak v případě mléka jde o více než pětinový propad a u masa o snížení cen téměř o 14 %. Vzhledem k tomu, že na trhu nedochází k obratu a navíc sucho si právě vybírá daň v podobě omezování stád, další propad cen v zemědělství zřejmě hned tak neskončí.
Dosavadní vývoj cen ve výrobě potvrzuje očekávání, že inflační tlak ze strany průmyslu i zemědělství stále nepřichází. A to ani navzdory až nečekaně silnému růstu ekonomiky a relativně slabé koruně. ČR tak i nadále zůstává nízkoinflační ekonomikou a nic na tom nezmění ani následující měsíce.
Petr Dufek, ČSOB