Podle průzkumů Řekové v nedělním referendu odmítli dohodu s mezinárodními věřiteli. Na samotné řešení řecké ekonomické krize hlasování vliv mít nebude. 

Řecká vláda tvrdí, že v případě odmítnutí dohody s věřiteli kabinet získá silnější mandát pro vyjednání výhodnějších podmínek pro Řecko, to jsou ale v praxi jen politické proklamace, které měly zapůsobit (a příliš nezapůsobily) především na zástupce evropských věřitelů Řecka.

První výsledky hlasování v referendu potvrzují, že Řekové dohodu s eurozónou odmítli. Po sečtení zhruba dvaceti procent hlasů se proti podmínkám věřitelů vyslovilo přes šedesát procent voličů.

Co se bude dít dál

Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí večer sejdou v Paříži, aby projednali výsledky řeckého referenda. Hollande podle svého nejbližšího okolí poznamenal, že bude dál naléhat, aby Řecko setrvalo v eurozóně, ať už hlasování dopadne jakkoli. S Merkelovou má jednat o tom, jak pokračovat v řešení řecké dluhové krize.

Co se bude dít od pondělí dál. Infografika: Bloomberg.com
Co se bude dít od pondělí dál. Infografika: Bloomberg.com

Řecký premiér Alexis Tsipras zřejmě ihned odletí do Bruselu, aby s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem jednal o dohodě o snížení řeckého dluhu. Tsipras společně se svým finančním ministrem Varufakisem voličům slíbil, že „pokud zvítězí NE, do osmačtyřiceti hodin dosáhne dohody s věřiteli,“ lze se ale domnívat, že spláče nad výdělem stejně jako když dramaticky odcházel z jednání s věřiteli. Především kancléřka Merkelová a Jean-Claude Juncker totiž vykazují potěšitelnou míru nenechat se opít gesty řeckého politika.

Naopak asi jediného zastánce má vláda Syrizy ve francouzském prezidentovi Hollandovi, který chce Řecko udržet v eurozóně i přes NE z referenda.

Mohlo by vás zajímat

Jedno je v tuto chvíli jisté jako to, že nad Akropolí vyjde slunce: V pondělí v řeckých bankách bez evropské injekce dojdou eura. A pokud bude Tsipras chtít, aby nějaká přitekla, bude muset dřív nebo později přistoupit na podmínky věřitelů. Možnost číslo dvě je odchod Řecka z eurozóny a nástup „neodrachmy,“ což by byl podle shodného mínění analytiků napříč politickými sympatiemi a antipatiemi plavbu do neznámých vod.

„Ať už se stane cokoliv, řecké referendum to jen o několik dní a zbytečně oddálilo,“ shrnula celou tuto štrapáci Rebecca Christieová z agentury Bloomberg.

-of-