INZERCE

„Superúředník“ Postránecký musí předělat svou zprávu o stavu státní služby. Vrátila mu ji vláda

Vláda dnes vrátila náměstkovi ministra vnitra pro státní službu Josefu Postráneckému výroční zprávu o státních úřednících za loňský rok. Má ji aktualizovat a rozšířit o problémy, které mají ve spolupráci s úředníky jednotliví ministři.

Státní tajemník na ministerstvu vnitra Josef Postránecký, který má „na povel“ celou státní službu tentokrát neuspěl se svou zprávou o stavu státní služby za loňský rok. Ministři o ní dlouho debatovali a chtěli do ní doplnit řadu informací, především těch, jak státní služba z jejich pohledu nefunguje. Po jednání vládního kabinetu to na tiskové konferenci řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda dnes naopak schválila návrhy na přesuny služebních míst k 1. říjnu.

Nejvíce problémů má s fungováním zákona o státní službě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jak jsme již několikrát psali – například v textu sesterského portálu Zdravotnický deník s názvem Jaký je největší problém ministerstva zdravotnictví? Beneda, Beneda a ještě jednou Beneda! – státní tajemník ministerstva zdravotnictví Ivo Beneda zcela parayzoval chod ministerstva už za předchozího ministra Svatopluka Němečka a pokračuje v tom i nyní za ministrování Adama Vojtěcha (ANO). Benedu a situaci v resortu otevřeně kritizuje i premiér Babiš. Beneda však zůstává na svém místě.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na zasedání chyběl. Dlouhodobě si ale stěžuje na špatnou personální situaci na svém úřadu, za kterou je podle něho odpovědný jeho státní tajemník Ivo Beneda. Odvolat státního tajemníka může jen jeho nadřízený, tedy náměstek ministra vnitra pro státní službu Postránecký. Ministr k němu podal na Benedu kárný podnět, který ještě o prázdninách nebyl vyřízený.

Babiš usiluje o změnu služebního zákona. Spornou novelu, o níž vláda jednala na jaře, zatím neprosadil. Ve Sněmovně je ve druhém čtení jako  sněmovní tisk 132.  Její změny však kritizovala i Evropská komise. Zástupkyně generálního ředitele DG Employment Andriana Sukova zaslala náměstkovi ministra vnitra pro státní službu Josefu Postráneckému, který má služební zákon v kompetenci, v polovině dubna napsala, že nutnost některých navrhovaných změn není dostatečně podložena relevantními analýzami. Úředníkům v Bruselu „nevoní“  nízké požadavky na pozice představených v druhém kole výběrového řízení, odvolání představených v návaznosti na „dostačující“ výsledky služebního hodnocení, skončení služebního poměru státního zaměstnance po dvou po sobě jdoucích služebních hodnoceních v rozmezí 40 dnů a zbavení představených možnosti podat námitku proti služebnímu hodnocení. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali v textu Vláda má problém, Evropské komisi se nelíbí navrhované změny ve služebním zákoně. Narazila i ve Sněmovně

Aktuální změny ve služebních či pracovních místech by se od začátku října měly dotknout například ministerstva práce a sociálních věcí nebo úřadu práce. Ve Státním fondu dopravní infrastruktury by mělo být zřízeno oddělení informatiky. Návrh ve velké části případů nahrazuje zrušená místa jinými. Očekává se také jmenování nového státního tajemníka na Ministerstvu financí, které opustil Jan Sixta. Od poloviny záři je totiž státním tajemníkem na Miinisterstvu zemědělství.

Výrazné kroky v rámci systemizace podnikla první Babišova vláda krátce po svém jmenování loni před vánočními svátky. Na ministerstvech a úřadu vlády ubylo 14 sekcí, zrušeno bylo celkem 23 služebních a 50 pracovních míst. Krok kritizovala opozice, která hovořila o personálních čistkách. Podrobně jsme o tomto tématu psali v textu Babiš a jeho ministři zruší 14 sekcí na ministerstvech, propustí 73 úředníků či Vláda schválila systemizaci – na platech ušetří 18 milionů ročně. O práci přijde 73 úředníků

-čtk-, -chl-