Premiér Andrej Babiš (ANO) na výroční poradě českých velvyslanců podpořil rychlé rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu. Vyslovil se také pro jejich začlenění do schengenského prostoru bez ohledu na členství v unii. Za budoucí členy označil Černou Horu a Albánii.

Babiš uvedl, že podle jeho očekávání se Černá Hora stane 28. členem Evropské unie v roce 2028. „Pevně doufám, že konečně v roce 2028 se stane 28. členem Evropské unie Černá Hora,“ řekl premiér.

Země sama uvádí jako svůj cíl vstup do unie za dva roky. V současnosti má předběžně uzavřených 18 z 33 kapitol přístupových jednání. Podle Babiše by v roce 2029 mohla do unie vstoupit i Albánie.

Rychlejší rozšiřování Schengenu

Premiér také uvedl, že schengenský prostor by se měl rozšiřovat rychleji než samotná EU. „Mělo by to být podstatně jednodušší. Dávno jsme měli mít v Schengenu země západního Balkánu, včetně Srbska,“ řekl.

Rozšíření schengenského prostoru dal do souvislosti s účinným bojem proti nelegální migraci do EU a se zajištěním její bezpečnosti.

Výhrady k finančnímu rámci EU

Bezpečnost unie by se podle Babiše měla projevit i v připravovaném víceletém finančním rámci, který bude platit od roku 2028. Premiér ale upozornil, že proti některým návrhům rámce má Česko zásadní výhrady.

Země podle něj usiluje o více prostředků na rozvoj ekonomicky slabších regionů a bude chtít dostatek peněz na budování dopravní infrastruktury. Česko také chce reformovat systém emisních povolenek.

Mohlo by vás zajímat

Důraz na ekonomickou diplomacii

Mimo evropská témata kladl Babiš v projevu k velvyslancům důraz na ekonomickou diplomacii. České zastupitelské úřady podle něj musí vytvářet dobré vztahy, které otevřou prostor českým podnikům na místních trzích.

„Jsme otevřená, exportně orientovaná ekonomika. Máme skvělé firmy, které jsou schopné obstát ve světové konkurenci,“ řekl premiér.