INZERCE

Ropovod. Ilustrační foto:www.pixabay.com

Nízká cena ropy nutí firmy propouštět

Levná ropa spustila ve Spojených státech masivní vlnu propouštění, která možná ještě není u konce.

Od poloviny roku 2014, kdy ceny začaly prudce klesat, musely firmy z odvětví kvůli nízkým cenám suroviny zrušit zhruba 195.000 pracovních míst. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas.

Tak vysoká ztráta pracovních míst je obzvlášť bolestivá, protože tato místa jsou obvykle velmi dobře placená. Průměrný plat v ropném a plynárenském odvětví je o 84 procent vyšší, než je národní průměr, uvádí investiční banka Goldman Sachs. Propouštění v tomto odvětví navíc přišlo v době, kdy mnoho jiných částí americké ekonomiky pracovní místa naopak vytvářelo.

Jen od začátku letošního roku energetické firmy zrušily přibližně 95.000 pracovních míst. Většina jich zanikla počátkem roku, kdy ceny ropy klesly na třináctileté minimum kolem 26 dolarů za barel. Challenger uvedl, že energetický sektor obnovil propouštění v červenci, kdy počet propuštěných vzrostl o 796 procent na 17.725.

Propouštět nemuselo přitom jen několik málo ropných firem. Masivní propouštění oznámily různé podniky v sektoru, od diverzifikovaných ropných společností, jako je například Chevron, až po firmy poskytující servis a další služby těžařům, což je třeba Schlumberger a Baker Hughes. Společnost Halliburton zrušila více než 30.000 pracovních míst, včetně 5000 ve druhém čtvrtletí.

„Toto odvětví je zasaženo víc, než co jsme zažili za těch 15 let, co se v této oblasti pohybujeme. Mnohem víc, než při poklesu v roce 2008,“ řekl serveru CNNMoney prezident společnosti CSI Recruiting Jeff Bush. Jeho podnik se zaměřuje právě na nábor zaměstnanců pro podniky z odvětví těžby ropy a plynu.

Kromě ropného sektoru jsou zde ještě další tisíce propuštěných u neenergetických firem, které poskytují zařízení pro těžbu ropy. Jsou to firmy jako je Caterpillar nebo Joy Global.

–čtk–