INZERCE

Stanislav Polčák na semináři Střet zájmů a komunální volby r. 2018. 19. března, PSP ČR. Foto: Jiří Reichl

700 komunálních politiků podepsalo petici proti zákonu o střetu zájmů

Zástupci Sdružení místních samospráv ČR se dnes sešli s předsedou Poslanecké sněmovny PČR Radkem Vondráčkem (ANO), aby mu vysvětlili důvody, kvůli nimž nesouhlasí s takzvaným kompromisním pozměňovacím návrhem k novele zákona o střetu zájmů.

Představitele obcí a měst znepokojuje, že podle komplexního pozměňovacího návrhu Ústavněprávního výboru PSP ČR ze dne 8. 3. 2018 nadále zůstává podstatná část údajů o veřejných funkcionářích obcí a měst anonymně veřejných. Jedná se například o informace o nemovitostech či cenných papírech, u uvolněných zastupitelů je možné anonymně veřejně zjišťovat ještě větší množství údajů – zejm. oznámení o příjmech. SMS ČR proto iniciovalo petici proti přijetí tohoto pozměňovacího návrhu. Od poloviny minulého týdne se pod ní shromáždilo již 700 podpisů především komunálních zastupitelů (celé znění petice je k dispozici zde). K protestu SMS ČR se připojil rovněž Spolek pro obnovu venkova ČR, jehož předsedkyně a poslankyně Veronika Vrecionová (ODS) sdělila negativní stanovisko.

Takovýto návrh podle SMS ČR popírá smysl původních příslibů změny zákona o střetu zájmů, které vzešly ze společné schůzky zástupců SMS ČR a SMO ČR s premiérem. Její účastníci se shodli na tom, že veřejně a anonymně přístupné by měly být pouze údaje o majetku těch komunálních politiků, kteří působí ve statutárních městech a rozhodují tak často o značných objemech veřejných peněz. U ostatních komunálních politiků měly být tyto údaje dostupné pouze na základě žádosti, tedy nikoliv anonymně. „Tato ochrana oprávněných zájmů komunálních politiků, ale i dalších osob, jako jsou jejich manželé, manželky či děti, ve stávajícím kompromisním pozměňovacím návrhu není, proto s ním nesouhlasíme a požadujeme, aby se pravidla střetu zájmů vrátila před září roku 2017 a údaje o veřejných funkcionářích měst a obcí nebyly každému veřejně přístupné anonymně, na internetu,“ říká předseda Sdružení místních samospráv a europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Petice požaduje, aby Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR buď schválila původní předlohu poslankyně Věry Kovářové a dalších poslanců (STAN), nebo kompromis dohodnutý v únoru s předsedou vlády A. Babišem.

Dohodli jsme se, že ke komplexnímu pozměňovacímu návrhu ústavněprávního výboru bude předložen pozměňovací návrh. Nyní probíhá jeho textace, která musí respektovat princip, že oznámení, jež mají být podle návrhu ústavněprávního výboru veřejná, budou zpřístupňována na žádost a zároveň ten, o jehož oznámení jde, bude informován o jejich zpřístupnění,“ říká předseda SMS ČR Stanislav Polčák.

Poslankyně Věra Kovářoá (STAN) organizátorka semináře Střet zájmů a komunální volby r. 2018. Za ní sedí europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Foto: Jiří Reichl

Poslankyně a členka předsednictva SMS ČR Věra Kovářová ocenila nejen přístup předsedy Sněmovny Radka Vondráčka, ale také jeho návrh, aby speciální přechodné ustanovení umožnilo zastavit probíhající správní řízení, která byla již s více než 400 komunálními politiky zahájena pro porušení stávajícího zákona. „Chceme poskytnout právní jistotu i těm, kdo z pochopitelných důvodů hájí své ústavní právo na ochranu svého soukromí, ovšem pro porušení zákona již s nimi bylo zahájeno přestupkové řízení,“ uvádí poslankyně Věra Kovářová.

Všechny pozměňovací návrhy budou předloženy v rámci 2. čtení. Předloha se má projednávat příští týden v úterý 10. dubna.

Kritikům stávající právní úpravy mimo jiných věcí vadí také skutečnost, že do majetkového přiznání musí zahrnout také majetek manželů, nebo dětí. Podle advokátky Jany Zwyrtek Hamplové je právě skutečnost, že zákon zasahuje do práv nepovinných osob hlavní myšlenkou ústavní stížnosti, která byla podána. „Kdy se bude naše stížnost projednávat zatím nevíme. Ministerstvo financí ČR již vydalo prohlášení, že prozatím nebude dávat žádné sankce a počká na rozhodnutí Ústavního soudu ČR,“  řekla na nedávném semináři Střet zájmů a komunální volby v roce 2018, který zorganizovala právě poslankyně Kovářová přímo na půdě Sněmovny, Hamplová. Ve snaze trochu odlehčit atmosféru řekla, že i když je celý zákon velice kritizován, musí se mu přiznat i jedna pozitivní věc. „Naprosto spojil všechny zástupce samosprávy. Tedy to, co se nepodařilo řadě subjektů zastupujících starosty, tak to se podařilo tomuto zákonu. Tedy spojit samosprávu v jeden celek. Takže bych ten zákona zase tak nezatracovala,“ řekla Hamplová a na tvářích účastníků semináře byl poprvé vidět náznak úsměvu. „Zásahy zákona do práv starostů a zastupitelů tak velké, že podle názoru všech odborníků na ústavní právo, které jsme oslovili, by měl Ústavní soud ČR zákon zrušit,“ dodala tehdy advokátka. Podrobně jsme o tom, co na semináři zaznělo, psali v textu Starostové chtějí zrušit zákon o střetu zájmů. Kompromisní debatu odmítají

Jiří Reichl

O tématu jsme již psali:

Starostové chtějí zrušit zákon o střetu zájmů. Kompromisní debatu odmítají 

Movitý majetek regionálních politiků asi nebude veřejně dostupný v registru 

Tepaný zákon o zveřejňování majetků politiků se nejspíš změní. Zástupci poslaneckých stran jsou nakloněni… 

Zákon o zveřejňování majetků komunálních politiků může lidi odradit, uznává Babiš 12.2.2018

Vláda zamítla návrhy na zmírnění zákona o registru majetku politiků. Rozhodne Sněmovna 

Dvě skupiny poslanců chtějí zmírnit zákon o registru majetku politiků. Ministerstva jsou proti. Argumenty…