Čtvrtek, 23. září, 2021

300 lidí se zúčastní programování eshopu na dálniční známky. V neděli se na výsledek chtějí podívat Babiš i Bartoš

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nadcházející víkend stráví 300 lidí z toho 60 softwarových developerů dobrovolnou prací na vývoji eshopu pro elektronické dálniční známky. Výzva IT podnikatele Tomáše Vondráčka spustila lavinu zájmu nejen vývojářů, ale oslovila i firmy, které zdarma dodají nápoje či jídlo pro účastníky hackatonu. Výsledek by měl být znám v neděli odpoledne, kdy se na něj chce přijít podívat premiér Andrej Babiš i šéf pirátské strany Ivan Bartoš.

Programovací akce, která bývá označována jako „hackaton“, kterou naše země ještě nezažila, tak se dá označit víkendové dění v pražských Holešovicích, které se zúčastní asi 300 lidí z toho 60 IT developerů. Cílem je zdarma naprogramovat eshop pro elektronické dálniční známky a ukázat tak premiérovi i všem politikům, že původně navrhované řešení za 400 milionů bez DPH je nesmyslně drahé. Vondráčkovi se podařilo získat od zástupců státu zadávací dokumentaci, což někteří kritici na začátku týdne zpochybňovali.

Z před týdnem zveřejněné výzvy na sociálních sítích, kterou napsal majitel IT firmy Actum Digital Tomáš Vondáček se stala do jisté míry řečeno prestižní akce s názvem #Znamkamarada, která má i své logo a účastníci se mohou těšit na populární „placky“ v různých variantách. K akci se připojily i firmy, které se sice nezabývají vývojem softwaru, ale líbí se jim myšlenka, kterou ve veřejné výzvě k účasti na programování eshopu uvedl majitel Actum Digital Tomáš Vondráček „Už nikdy se k našim společným penězům nikdo nesmí chovat tak, jak nyní předvádí stát!“.

O výsledcích pondělního jednání Tomáše Vondráčka s premiérem Andrejem Babišem jsme psali v tomto textu:

„Známková hvězda“ Vondráček: Babiš souhlasí s tím, že si tajné služby dálniční známky koupí

Na facebooku #znamkamarada včera večer objevila tato zpráva: Díky Semtex EnergyKofolaROYAL CROWN COLAVinea CZ, Rajec za palivo na hackathon #znamkamarada. Vysokooktanovou energii nám věnuje ISOLINE. S pizzami přijede Wolt a křupání ke klávesnici dodá Enjoy Chips CZ & SK.

„V neděli 25. ledna 2020 v 18:00 veřejně oznámíme, jak jsme daleko. Věřím, že projekt dokončíme. Chtěl bych poděkovat všem, kdo nás podporují svým časem, cateringem, sdílením naší vize otevřené společnosti, která nedělá zbytečnosti,“ uvádí Tomáš Vondráček a dodává: „Vyzval jsem také zástupce veřejné správy, mohou přijít mezi nás. V rozhodný den v 10:00 by měl přijít šéf Pirátů pan Ivan Bartoš. S týmem pana premiéra Andreje Babiše ladíme čas jeho návštěvy. Věřím, že přijdou i další. Pokud bude mít čas i pan vicepremiér Havlíček, který k ministerstvu průmyslu bude řídit i resort dopravy, je vítán,“ uvedl v dnešní tiskové zprávě Tomáš Vondráček.

Ze sociálních sítí je také zřejmé, že se na podkladech pro developery pracovalo už v noci na pátek, aby bylo jasněji strukturované zadání.

Postup programátorů mohou zájemci sledovat na sociálních sítích akce: https://www.facebook.com/znamkamarada a https://www.instagram.com/znamkamarada

Jiří Reichl

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter