Velké banky vyhrožovaly masivním exodem z Londýna, pokud se Velká Británie rozhodne pro odchod z EU. Brexit začal, ale peněžní ústavy zařadily zpátečku.

Klíčovou otázkou pro velké banky je přístup Velké Británie na jednotný unijní trh. S tím, jak byl zahájen brexit, britská premiérka Theresa Mayová naznačila, že i po dvou letech by mohl být zachován volný pohyb osob mezi Británií a zbytkem Unie. Pokud se tak skutečně stane, firmy sídlící v Londýně si pravděpodobně přístup na jednotný trh zachovají. Už jen proto, že Evropská unie dává najevo, že obě věci musí jít ruku v ruce.

V opačném případě existuje riziko, že velké banky zvednou kotvy a londýnskou City opustí. Portál Politico.eu se tedy zblízka podíval, jak se vybrané peněžní domy k možnosti odchodu z Ostrovů staví dnes. V prvních reakcích po britském referendu se nejčastěji skloňoval Dublin. Bruselský think-tank Bruegel odhadoval, že by z Londýna mohlo zmizet kolem 3300 pracovních míst v pěti největších amerických bankách působících v Británii a s nimi 1,8 bilionu liber co do objemu spravovaných aktiv.

Takový exodus by nejen výrazně poznamenal britský finanční systém, ale i celé národní hospodářství. Americké banky sice zaměstnávají na Ostrovech jen asi 1,5 procenta tamní pracovní síly, ale tito zaměstnanci odvádějí do britských veřejných rozpočtů téměř 7 procent ze všech zaměstnaneckých daní.

JP Morgan

Ve Velké Británii zaměstnává asi 16 tisíc lidí. K hlavním aktivitám banky patří investiční bankovnictví, kapitálové trhy nebo asset management. Nejvýznamnější sídla v EU mimo Británii má banka v Amsterdamu, Bruselu, Dublinu, Frankfurtu nad Mohanem, Madridu, Miláně, Paříži, Stockholmu, Lucemburku, Lisabonu a Praze.

Jen pár dní po referendu bylo v médiích uvedeno, že JP Morgan vyjednává o nákupu prostor pro jeden tisíc zaměstnanců v Dublinu. Nicméně vzápětí ředitel banky Jamie Dimon své původní vyjádření přehodnotil. V dopise akcionářům ze začátku letošního dubna vzkázal, že banka podnikne kroky k tomu, aby pokračovala v činnosti napříč Evropskou unií, což nutně neznamená, že by se během následujících dvou let mělo někam stěhovat velké množství lidí.

Přesto ale portál Politico.eu uvedl, že podle zdroje blízké bance se JP Morgan poohlíží po kancelářích jak v Dublinu, tak ve Frankfurtu nad Mohanem. „Některé části by se mohly přesunou zpět do New Yorku, zatímco jiné rozprostřít do menších poboček v Evropě, jako například do Amsterdamu, Milána nebo Madridu,“ tvrdí Politico.eu.

Goldman Sachs

Na Ostrovech má kolem 5,5 tisíce zaměstnanců. Rovněž se zabývá zejména investičním bankovnictvím, dále pak správou cenných papírů a investičním rozhodováním. V Evropě její pobočky najdeme také v Bruselu, Frankfurtu, Hamburku, Madridu, Miláně, Paříži, Stockholmu a Varšavě.

Šéf banky Richard Gnodde prohlásil, že „posílí svou přítomnost na kontinentě s výhledem potenciálního přesunutím několika lidí mimo Londýn.“ Politico.eu ale uvádí, že plán na přesídlení je už na stole a může proběhnout dříve než později, zejména v případě tvrdého brexitu. Jako nejpravděpodobnější se jeví Frankfurt nad Mohanem.

Bank of America Merrill Lynch

V Británii dává práci ještě o tisícovce více lidem než Goldman Sachs. Zabývá se zejména korporátním a investičním bankovnictvím a financováním obchodu. Pobočky této banky mimo Británii a zároveň v Evropské unii najdeme kromě tradičních sídel také v Aténách.

Šéf divize korporátního bankovnictví pro Německo, Švýcarsko a Rakousko Nikolaus Närger na tiskové konferenci v polovině letošního března řekl, že banka možná přenese pár pracovních míst do jiných měst napříč Evropskou unií, včetně Frankfurtu, Madridu, Lucemburku a Amsterdamu. „Zatím ještě nebylo přijato konečné rozhodnutí,“ ujišťoval Närger.

Portál Politico.eu k tomu uvádí, že bude velmi záležet na dojednaných podmínkách budoucího vztahu Británie a EU. Nicméně podle zdroje blízkého vyjednáváním o možném přesídlení je na prvním místě u Bank of America irský Dublin. Některé činnosti by se mohly přesunout do již existujících expozitur na kontinentě, ale prioritou zůstává mít solidní místo v rámci 27 zemí EU.

Morgan Stanley

Ve Spojeném království zaměstnává zhruba 6 tisíc lidí a zabývá se podobně jako předchozí banky především investičním bankovnictvím a asset managementem. Pobočky peněžního ústavu najdeme v tradičních velkých městech západní Evropy, ale také například v Budapešti nebo ve Varšavě.

„Nebude to nutně znamenat náš konec v Londýně, ale je jasné, že se budeme muset nějak rozhodnout,“ řekl na jedné z březnových tiskových konferencí šéf banky Colm Kelleher. Podle Politico.eu banka Morgan Stanley zařadila do užšího výběru Dublin a Frankfurt jakožto potenciální post-brexitové destinace. „Hledáme několik stovek kanceláří,“ řekl portálu Politico.eu zdroj blízký bance.

Citigroup

Je největším bankovním zaměstnavatelem původem z USA na Britských ostrovech. Pro Citigroup tam pracuje kolem 9 tisíc lidí. Mimo jiné se stará o institucionální klienty a na rozdíl od předchozích bank nabízí také retailové služby. I díky tomu lze její pobočky v kontinentální Evropě potkat v daleko více městech než u jiných amerických bank. Citigroup má své pobočky také v Praze, Budapešti, Varšavě nebo Sofii.

„V našich plánech musíme počítat i s tvrdým brexitem. Tedy variantou, při které ztratí Británie přístup na jednotný evropský trh. Pokud by tento případ nastal, vyžadovalo by to od nás vytvoření nové sítě poboček a zastoupení v rámci EU,“ řekl James Cowles, šéf Citigroup pro Evropu, Střední Východ a Afriku.

Podle zdrojů blízkých bance je však nepravděpodobné, že by Citigroup své lidi stěhovala na jedno místo. Na rozdíl od výše zmíněných bank má Citigroup poměrně slušně hustou síť poboček po celé Evropské unii. V úvahu však prý připadá přesunutí části zaměstnanců do Dublinu, kde už se banka nějakou dobu intenzivněji angažuje.

-usi-