Doposud jsme se v rámci našeho „seriálu“ věnovali Číně a Ázerbájdžánu. Nyní se zaměříme na ekonomiku Kazachstánu, tedy země, kterou Miloš Zeman navštívil v loňském listopadu.

Kazachstán má více než 17 milionů obyvatel. Jeho hrubý domácí produkt v roce 2014 dosahoval 175 miliard eur, což je o necelých 14 % více, než HDP České republiky. V přepočtu na osobu pak kazachstánský HDP činí přibližně 10 tisíc eur (v ČR 14,7 tisíc eur). Kazachstánská ekonomika je největší ekonomikou v centrální Asii, a v posledních letech dosahovala zhruba 7% přírůstků. Pouze v letech 2012 – 2014 se tempo růstu HDP snížil někam k pěti či čtyřem procentům.

Veřejné rozpočty se v posledních pěti letech ocitají v deficitu, přesahujícím 2 % HDP. Inflace se drží kolem 7 procent ročně, nezaměstnanost je na 5% úrovni. Zahraniční obchod dosahuje přebytku v rozmezí 30 až 40 miliard dolarů ročně. Vývozy se na HDP podílejí ze 45 %, dovozy pak z více než 23 %.

Kazachstán vyváží hlavně ropu a ropné produkty (59 % exportu), železité kovy (19 %), chemické produkty (5 %) a stroje (3 %). V dovozu jsou zastoupeny především stroje a zařízení, kovové výrobky a potraviny. Kazachstánský vývoz je vlastně téměř z 80 % tvořen surovinami a dovozy pak výrobky s poměrně vysokou přidanou hodnotou.

K zemím, kam nejčastěji směřuje kazachstánský vývoz, patří Čína (21 %), Rusko (9,9 %), Francie (9,3 %) či Německo (6,9 %). Kazachstán naopak nejvíce dováží z Ruska (31,6 %), Číny (26,6 %), Německa (6 %) a Ukrajiny (4 %).

Struktura kazachstánské ekonomiky je na první pohled moderní. Zemědělství tvoří jen 5 % HDP, průmysl pak 38 % a zbývajících 57 % tvoří služby. Pokud se ale podíváme na strukturu pracovní síly podle sektorů národního hospodářství, pak je jasné, o jaké ekonomice je řeč. V zemědělství pracuje téměř 26 % pracovní síly, v průmyslu jen 12 % a největší podíl ve službách, a sice 62 %.

V Kazachstánu byl ke konci roku 2013 umístěn zahraniční kapitál v celkové hodnotě 209 miliard dolarů, z toho necelých 130 miliard činily přímé zahraniční investice. Tyto investice směřují především to těžebního průmyslu. Největší zastoupení zahraničních investorů v Kazachstánu má Nizozemí (43 %), Spojené státy (11 %), Francie (7 %), Čína (4 %) a Panenské ostrovy (4 %). Kazachstánské přímé investice v zahraničí naopak dosáhly více než 20 miliard dolarů (tedy asi 6 krát méně). Investováno bylo do Nizozemí (55 %), Spojeného království (20 %), Švýcarska (4 %), Ruska (3 %) a Spojených států (3 %).

Když Miloš Zeman před necelým rokem Kazachstán navštívil, rozplýval se nad jeho ekonomickým zázrakem. Vyjádřil také přesvědčení, že středoasijský stát, mimořádně bohatý na suroviny, se v budoucnu stane ještě významnějším ekonomickým hráčem. Česko podle Zemana považuje Kazachstán za stát prvořadého a dlouhodobého zájmu.

Kazachstánský prezident Nazarbajev tehdy prohlásil: „Česko je pro nás významným obchodním partnerem v Evropě, v posledních letech je patrný nárůst intenzity hospodářských vztahů.“

-usi-