Čtvrtek, 15. dubna, 2021

Zbohatnutí Daniela Obajtka. Šéf polského koncernu PKN má na krku nepříjemný skandál

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Když šéf největší a nejziskovější společnosti v zemi začne bohatnout a uplaťnovat svůj vliv, vyvolá to logicky pozornost a dohady. Generální ředitel polského rafinerského koncernu PKN Orlen Daniel Obajtek, dosazený do funkce v roce 2018 vládnoucí stranou Právo a spravedlnost, nakupuje luxusní nemovitosti a přihrává vysoké funkce ve státní správě a podnicích svým známým. Vtipálci proto šéfovi PKN přisoudili přezdívku Don Orleone.

Aféru odstartoval článek, který vyšel na konci února v deníku Gazeta Wyborcza. Vedle raketové kariéry bývalého starosty městečka Pcim se zabývá i lidmi z Obajtkova okolí. Například Obajtkova oblíbenkyně, bývalá účetní v Pcimi Zofia Maria Paryła, se loni stala šéfkou druhé rafinerské společnosti Grupa Lotos. To je citlivá informace, když zvážíme fakt, že PKN Orlen a Grupa Lotos chystají s požehnáním konzervativní vlády fúzi, jež by na polském trhu vytvořila faktický monopol v ropném byznysu.

Daniel Obajtek. prezident koncernu PKN Orlen. Zdroj: tiskové oddělení PKN Orlen

V polovině března vydala Gazeta Wyborcza další článek, ve kterém upozornila na podezřelý nákup luxusního apartmá ve Varšavě. Obajtek jej od developerské firmy Profbud Group koupil se slevou 900 tisíc zlotých (5 milionů korun). Ať už věříte na náhody nebo ne, krátce poté se PKN Orlen stal hlavním sponzorem fotbalové akademie Profbud Krosno. Shrnutí Obajtkových kauz přinesl anglicky psaný web Notesfrompoland.com, který byl hlavním informačním zdrojem pro tento článek.

PKN Orlen obratem zveřejnil vyjádření ke kauze, ve kterém obvinil deník Gazeta Wyborcza z „manipulací a lží.“ Developer Profbud zpochybnil tvrzení, že by se nákup luxusního bytu uskutečnil za nestandardních podmínek. Obajtek sám požádal Centrální protikorupční úřad, aby prověřila jeho majetkové poměry. Na obranu Obajtka vystoupil i polský premiér Mateusz Morawiecki, který odmítl obvinění jako „pomluvy“ a pochválil jeho úspěšné působení ve funkci prezidenta PKN Orlenu.

Obajtek, o kterém se spekuluje jako o budoucím premiérovi za konzervativní stranu Právo a spravedlnost, se stal také vděčným terčem pro vtipálky a recesisty. Dostal tak například přezdívku Don Orleone. Humorista Andrzej Milewski nakreslil pro Gazetu Wyborczu speciální verzi hry Monopoly, která reaguje na dění okolo Obajtka. Například za průchod startem hráč získá 90 milionů.

Monopoly – verze Obajtek. Zdroj: twitterový účet AndrzejRysuje

Celá kauza je zajímavá i z českého pohledu. Obajtkem vedený PKN Orlen je od roku 2004 majoritním akcionářem českého Unipetrolu, pod který spadají ropné rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Po vytěsnění zbývajících minoritních akcionářů v létě 2018 se stal stoprocentním vlastníkem. Část akcionářů není s výši výkupní ceny spokojena a s pomocí advokátní kanceláře KLB Legal se snaží vysoudit lepší podmínky.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter