Pondělí, 24. ledna, 2022

Zakázka na americké vrtulníky – ÚOHS řeší, zda „Obrana“ spáchala přestupek při organizaci tendru

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se znovu zabývá tendrem na víceúčelové vrtulníky, které ministerstvo obrany kupuje od americké firmy Bell. Jak dnes informovala Česká televize, ÚOHS zahájil s ministerstvem přestupkové řízení. ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda.

„Úřad vede s ministerstvem obrany prvostupňové správní řízení o možném spáchání přestupku při uzavírání smlouvy na nákup víceúčelových armádních vrtulníků. Rozhodnutí zatím nebylo vydáno,“ uvedl Švanda.

Antimonopolní úřad už se tendrem zabýval od letošního února na návrh italské firmy Leonardo, která žádala uložení zákazu plnění smlouvy za zhruba 17 miliard korun. Úřad sice v srpnu návrhu italské firmy zamítl, upozornil ale, že ministerstvo při zakázce chybovalo. Přestože 20. listopadu loňského roku obdrželo od firmy Leonardo námitky k tendru, smlouvu s vítězem podepsalo hned následující den. O námitkách se přitom rozhodlo až 5. prosince loňského roku. Právě kvůli této chybě nyní ÚOHS vede s ministerstvem přestupkové řízení.

Byla smlouva uzavřena dřív? Neměla platit, ale byly by ohroženy bezpečnostní zájmy

„Zákon v tomto případě předpokládá uložení zákazu plnění smlouvy, jestliže je podán příslušný návrh. V uvedeném případě však bylo zjištěno, že uložení zákazu plnění smlouvy by znamenalo ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu, který má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů státu,“ vysvětlil tehdy mluvčí úřadu Martin Švanda, proč ministerstvo mohlo v nákupu vrtulníků pokračovat.

Ministerstvo obrany se loni rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů, tedy 17,6 miliardy korun s DPH, osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, měla ale podle ministerstva nedostatky. Stroje například nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích.

-čtk-, -chl-

Tématu nákupu těchto strojů jsme se věnovali velice podrobně. Přinesli jsme také řadu textů, které vývoj zákulisních dohod popisovaly.

Hrozí ministerstvu obrany arbitráž kvůli nákupu amerických vrtulníků?

Stát může pořídit americké vrtulníky. Leonardo neuspělo u ÚOHS, může ještě podat rozklad 

Armáda bude mít americké víceúčelové i bojové vrtulníky 

Skandál na obraně, díl 3. Přestože v požadavcích české armády italské vrtulníky výrazně předčily… 

Skandál na ministerstvu obrany, díl 2. Příliš drahé vrtulníky prosazovali náměstek Koštoval a bývalý… 

Skandál na ministerstvu obrany, zmizel důležitý polský dopis. Aneb, jak se (ne)nakupovaly nové vrtulníky… 

Obrana „brzdí“ při vyjednávání o vrtulnících, už nejedná „exkluzivně s USA“ 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter