Pondělí, 4. července, 2022

Zábava, adrenalin. Mladí řidiči jsou nejrizikovější skupinou na silnicích. Na školách proto startuje preventivní kampaň

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA


Za třetinou dopravních nehod mladých řidičů stojí nepřiměřená rychlost. Mladí řidiči patří dlouhodobě k nejrizikovějším skupinám na tuzemských silnicích. Na českých středních školách a v autoškolách proto začíná nová preventivní kampaň, zaměřená zejména na řidiče do 20 let. Kampaň bude varovat zejména před nepřiměřenou rychlostí, která stojí až za třetinou všech dopravních nehod.

Kampaň s názvem „Zpomal, ještě je brzo“ startuje prostřednictvím interaktivní show pro studenty středních škol a autoškol, kterou lze zhlédnout na internetu. Organizátoři plánují kampaň následně zakomponovat přímo do výuky, k čemuž budou pro učitele k dispozici učební materiály. Kampaň organizuje Česká asociace pojišťoven, která na ni upozornila v tiskové zprávě, společně s Besipem a policií.

Projekt se zaměří hlavně na nepřiměřenou rychlost. Ta je podle analýzy Portálu nehod u všech řidičů příčinou dopravních nehod v 17 procentech. U řidičů ve věkové skupině do 20 let se ovšem téměř zdvojnásobuje na skoro 30 procent.

,,Kampaň proti nepřiměřené rychlosti musí pokračovat právě kvůli mladým lidem, kteří jsou rizikovějšími řidiči, ale také patří k nejzranitelnější skupině v silničním provozu,“ říká výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Zdroj: Portál nehod

Zálibu mladých řidičů v rychlé jízdě potvrdil i průzkum společnosti Behavio, podle kterého si řidiči ve věku do 24 let častěji užívají rychlou jízdu v porovnání s celkovou řidičskou populací. Konkrétně jde o 32 procent těchto řidičů proti 13 procentům u zbylých věkových skupin. Kolem 27 procent mladých šoférů pak přiznává, že je pro ně řízení zábavou nebo adrenalinem.

Rychlost překračují i ostatní

Průzkum mezi 1000 řidiči v Česku také ukázal, že překračování rychlosti mimo obec do deseti km/h je pro Čechy poměrně běžnou normou.
Prohřešku se často dopouští 61 procent lidí. 38 procent řidičů do 24 let pak přiznává, že rychlost často překračuje i o 11 až 29 km/h.

Jana Bartošová


DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter