Donald Trump se sice k PPP projektům zatím staví rezervovaně, jeho plánu na rozvoj infrastruktury však mohou přinést peníze. Ostatně Washington, D.C. na spolupráci veřejného a soukromého sektoru sází stále častěji.
Snímky dětí mrznoucích ve třídách jedné školy v Baltimore vyprovokovaly národní debatu o neschopnosti veřejného sektoru zajistit služby, které si daňoví poplatníci předplácí ve svých odvodech do lokálních, státních i federálních rozpočtů. „Bylo by banální říci, že neexistuje jednoduché řešení. Ale co kdyby to byla něčí práce, zajistit, aby každá třída byla dostatečně vyhřátá?“ ptá se Kriston Capps z portálu CityLab.com. Tedy aby když klesne teplota ve třídách pod určenou hranici, někdo nedostane zaplaceno.
Lidé v čele Washingtonu, D. C. řeší něco podobného v případě rekonstrukce sídla tamní policie. Město hledá partnera, který by zrenovoval budovu Henry J. Dalyho z roku 1939. Nejde však o nic jednoduchého, protože kromě oprav zevnějšku a přestavby vnitřků bude třeba vyřešit také financování, údržbu a provoz budovy v každodenním rytmu.
PPP policejní stanice
Řešení se tak nabízelo v podobě private-public partnership projektu, kdy by Washington, D. C. obdržel hotovou zakázku na klíč a poté by soukromému subjektu platil pravidelné splátky, v nichž by se umořila samotná investice a současně se hradil provoz.
Rekonstrukce sídla washingtonské policie je jeden z dvanácti takových projektů, které dosud americká metropole dovedla do nějaké fáze realizace. Washington, D. C. je navíc první americké město, které za tímto účelem založilo zvláštní úřad – Office of Public-Private Partnership nebo také OP3. Zatímco se prezident Donald Trump k tomuto typu financování veřejných staveb staví zatím rezervovaně, hlavní město jejich počet za posledních pár let zdvojnásobilo.
„Potřeby rozvoje infrastruktury jsou nás tak velké, že převyšují možnosti našeho rozpočtu. Musíme proto najít nový a efektivnější způsob, jak tuto infrastrukturu pro naše občany zajistit,“ řekl portálu CityLab.com šéf OP3 Seth Miller Gabriel.
USA za Kanadou a Evropou
Jeho úřad, který byl založen v roce 2015, dnes slouží jako model pro ostatní americká města, která se při financování veřejných investic opírají právě o PPP projekty. Málokdo ví, že zatímco PPP projekty jsou běžně využívány v Kanadě nebo Evropě, americký trh je v tomto ohledu velmi malý. Časy se ovšem mění a podobné úřady nebo joint ventures mezi soukromým a veřejným sektorem začínají v USA růst jako houby po dešti.
Jedním z prvních úkolů washingtonského OP3 však nebylo rozjet nějaký projekt, nýbrž vysvětlit podobným úřadům v různých částech Washingtonu, D. C., co to vlastně PPP projekty jsou. A také, co naopak vůbec nejsou. Podle Gabriela bylo zapotřebí zejména vyvrátit hojně rozšířený mýtus, že v rámci PPP projektů mohou veřejné instituce získat volné peníze na budování infrastruktury. Současně ale také, že to neznamená odsunout veřejně poskytované statky a služby, jako školy nebo silnice, na druhou kolej.
„Byla to spousta skvělých lekcí pro všechny,“ uvedl Gabriel s tím, že v některých případech bylo vzdělávání o PPP projektech trochu složité. Občas se prý stávalo, že potenciální partneři PPP projektů byli skeptičtí a váhali. „To se nám ale podařilo změnit a dnes už se i tito pochybovači mohou pochlubit úspěšně realizovanými projekty,“ dodal.
I menší projekty mohou být PPP
Washingtonu se ale podařila ještě další věc: vyvrátit představu, že PPP projekty jsou vhodné pouze pro budování megastaveb jako jsou například dálnice. OP3 totiž hledá partnera pro projekt modernizace pouličního osvětlení, v jehož rámci se má nahradit více než 70 tisíc lamp, které budou nově osazeny LED světelnými zdroji. A dost možná i hotspoty pro vysokorychlostní bezdrátový internet.
„PPP projekty jsou pro mnoho záměrů dobrou volbou,“ řekl Miller Gabriel. „To byl také asi ten hlavní důvod, proč jsme potřebovali založit zvláštní úřad, abychom dokázali přesvědčit nejen vedení radnice, ale i řadové občany našeho města,“ uzavřel.
-usi-