Společnost Orlen Synthos Green Energy oznámila, že podala na polské ministerstvo energetiky šest žádostí o takzvané principiální rozhodnutí pro nové jaderné elektrárny s modulárními reaktory BWRX-300. Hned tři lokality se nacházejí v blízkosti Krakova, další se nacházejí poblíž měst Tarnobrzeg, Włocławek a Ostrołęka. Vyplývá to z oznámení firmy Orlen Synthos Green Energy na Twitteru.
Tři zmíněné lokality u Krakova jsou Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza a Stawy Monowskie. Na posledním jmenovaném místě se nachází hlavní výrobní závod chemického koncernu Synthos, který je polovičním podílem jedním z akcionářů společnosti Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Tím druhým je hlavní polská rafinerská a plynárenská společnost PKN Orlen.
Jak uvedl polský zpravodajský web Energetyka24, základní rozhodnutí vydané ministrem energetiky patří do rané fáze schvalovacího procesu. Slouží jako potvrzení, že investice do jaderného zařízení je v souladu s veřejným zájmem a energetickou politikou státu. Ministerstvo má dle zákona 90 dnů na to, aby takové rozhodnutí vydalo nebo odmítlo. Současně toto potvrzení otevírá cestu pro získání rozhodnutí o umístění stavby a dalších potřebných rozhodnutí.
Jedná se tak o další krok v poměrně odvážném plánu na stavbu 79 modulárních jaderných reaktorů v Polsku do roku 2038. Zní to jako vtip, ale autor výroku – prezident ropné a energetické skupiny PKN Orlen Daniel Obajtek – jej myslí zcela vážně. Obajtek na začátku února též prohlásil, že již v dubnu podnik oznámí jména 25 vhodných lokalit. Nakonec jich OSGE v polovině dubna oznámila sedm, avšak jednu z nich (lokalitu u hlavního města Varšavy) o deset dní později nezahrnula do balíku projektů odeslaných k posouzení ministerstvu energetiky.
Hit na trhu modulárních reaktorů
BWRX-300 je varný reaktor nové generace s instalovaným elektrickým výkonem 300 megawattů. Oproti velkým reaktorům zabere méně místa, vejde se na plochu 170 krát 280 metrů. Jedná se o projekt společného podniku GE-Hitachi Nuclear Energy, za kterým stojí americké GE a japonské Hitachi. Jedná se o jeden z nejpovedenějších designů menších modulárních reaktorů a zájemci o něj se hlásí z mnoha zemí světa.
První podepsaná zakázka na stavbu bloku s reaktorem BWRX-300 se týká Kanady, konkrétně areálu jaderné elektrárny Darlington poblíž Toronta. Elektrárenská společnost Ontario Power Generation (OPG) chce získat zbývající povolení do konce roku 2024 a hned poté začít stavět. Na přelomu let 2028 a 2029 by měl nový reaktor začít vyrábět elektřinu. Tennessee Valley Authority začalo loni v srpnu pracovat na záměru možného umístění reaktoru BWRX-300 v lokalitě Clinch River ve státě Tennessee.
Co se týká Evropy, dalším vážným zájemcem je estonská společnost Fermi Energia. Ta oznámila v únoru, že ze tří vhodných designů modulárních reaktorů vybrala právě BWRX-300. Zveřejnila tehdy i ekonomické parametry projekty. Náklady na stavbu jednoho bloku se prý pohybují kolem 1 miliardy eur (23,5 miliardy korun). Jedna megawatthodina vyrobené elektřiny tak vychází na velmi příznivých 50 až 60 eur.
Zajímavostí z českého pohledu může být, že BWRX-300 je jedním ze sedmi designů modulárních reaktorů, které ČEZ posuzuje pro umístění v areálu jaderné elektrárny Temelín. Zástupci společnosti ČEZ optimisticky hovoří o spuštění prvního modulárního bloku mezi lety 2032 a 2035, tedy dříve, než bude hotový pátý blok v Dukovanech.
(dtr)