INZERCE

Korejsko-polský expertní tým v místě možné jaderné elektrárny v polském Pątnówě. Foto: KHNP

Poláci zesilují tempo v plánech výstavby velkých a malých reaktorů

Společnost Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) předložila polskému ministerstvu pro klima žádost o vydání předběžného rozhodnutí o výstavbě první velké jaderné elektrárny v zemi. Společnost Orlen Synthos Green Energy mezitím oznámila sedm potenciálních lokalit pro první malé modulární reaktory (SMR) v zemi. Uvedl to odborný server World Nuclear News. Ekonomický deník už o plánech polských energetiků informoval například ZDE nebo ZDE.

Zásadní rozhodnutí formálně potvrdí, že investice do elektrárny je v souladu s veřejným zájmem a politikou státu, včetně energetické politiky. Toto rozhodnutí rovněž opravňuje investora, společnost PEJ, k podání žádosti o řadu dalších správních rozhodnutí, včetně rozhodnutí o umístění stavby a později i stavebního povolení.

Společnost PEJ – účelově založená společnost, jejímž stoprocentním vlastníkem je státní pokladna – uvedla, že předložená žádost obsahuje popis charakteristik projektu s uvedením maximální celkové instalované kapacity, plánované doby provozu a podrobností o technologii, která bude při výstavbě elektrárny použita.

Uvedla, že předložený popis je „v souladu s vládními dokumenty, včetně usnesení Rady ministrů ze dne 2. listopadu 2022, kterým byla uznána potřeba výstavby jaderné elektrárny o výkonu až 3750 MWe na území obcí Choczewo nebo Gniewino a Krokowa a založené na americké technologii reaktoru AP1000″.

PEJ dodává: „Důležitým prvkem žádosti o vydání rozhodnutí v zásadě je zdůvodnění významu realizace tohoto projektu pro zajištění poptávky po elektřině v Polsku. V odůvodnění je rovněž zdůrazněn soulad projektu PEJ se strategickými vládními dokumenty, včetně polské energetické politiky do roku 2040 a politiky Evropské unie v oblasti klimatu.“

PEJ poznamenala, že žádost byla podána v nejbližším možném termínu, jakmile vstoupil v platnost novelizovaný zvláštní jaderný zákon, který legislativně upravuje přípravu a realizaci projektu jaderných energetických zařízení a související infrastruktury.

„Podaná žádost o vydání rozhodnutí ve věci samé představuje další důležitý krok společnosti Polskie Elektrownie Jądrowe k získání všech nezbytných správních povolení k zahájení výstavby první polské jaderné elektrárny,“ uvedl úřadující prezident PEJ Łukasz Młynarkiewicz.

„Předkládáme je v nejbližším možném termínu, protože máme zájem výrazně urychlit tempo realizace tohoto pro naši zemi klíčového projektu. Jsme si také vědomi významu tohoto projektu a důležitosti dalších etap, které nás čekají a které budeme realizovat podle schváleného harmonogramu,“ podotkl.

Zástupci amerických finančních institucí EXIM Bank a DFC a společnosti Orlen Synthos Green Energy oznámili podepsání dopisu o záměru financování. Foto: Orlen Synthos Green Energy)

V září 2021 bylo oznámeno, že v rámci polského plánu na snížení závislosti na uhlí by do roku 2040 mohlo být postaveno šest velkých tlakovodních reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 6-9 GWe. Podle přijatého harmonogramu bude výstavba první jaderné elektrárny zahájena v roce 2026, přičemž první reaktor – o výkonu 1,0-1,6 GWe – bude uveden do provozu v roce 2033. Další bloky budou realizovány každé 2 až 3 roky. Jako preferovaná lokalita pro první velkou jadernou elektrárnu v zemi byla určena pobřežní města Lubiatowo a Kopalino v polské obci Choczewo v Pomořanském vojvodství.

V listopadu 2022 vybrala polská vláda pro první jadernou elektrárnu v zemi společnost Westinghouse. V únoru podepsaly společnosti PEJ a Westinghouse překlenovací smlouvu, která zahrnuje práce v deseti hlavních oblastech, včetně: vypracování podrobného modelu dodávky, přípravy bezpečnostního posouzení a programu kvality a také identifikace potenciálních dodavatelů se zaměřením na polské společnosti. Společnost Westinghouse připraví seznam požadavků nezbytných pro realizaci investice, včetně úpravy technologie AP1000 tak, aby vyhovovala všem místním předpisům. Smlouva rovněž předpokládá přípravu zásad externího financování projektu.

Mezitím polské společnosti ZE PAK, Polska Grupa Energetyczna a Korea Hydro & Nuclear Power podepsaly dopis o záměru spolupracovat na projektu jaderné elektrárny v Patnówě ve středním Polsku a posoudit životaschopnost výstavby jihokorejských reaktorů APR1400 v této lokalitě.

„Realizace polského programu jaderné energetiky je jednou z největších výzev, kterým Polsko v posledních desetiletích čelilo, a to jak z hlediska složitosti, tak z hlediska kompetencí, které vyžaduje,“ uvedl Mateusz Berger, vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu.

„Předložení žádosti o vydání rozhodnutí o zásadním právu na výstavbu první jaderné elektrárny představuje důležitou etapu, která ukazuje vyspělost projektu realizovaného v Pomořansku,“ dodal.

Potenciální lokality pro výstavbu SMR

Společnost Orlen Synthos Green Energy oznámila, že po prozkoumání „desítek“ potenciálních lokalit v Polsku pro výstavbu SMR vybrala sedm nejoptimálnějších míst pro další geologický průzkum.

Jedná se o tyto lokality: Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Tarnobrzeg Special Economic Zone a Varšava. Společnost uvedla, že se jedná o lokality, kde se mimo jiné nacházejí „energeticky náročné výrobní závody a také lokality, které jsou optimální pro účely topných systémů“.

„Po dokončení probíhajících průzkumů a předběžných konzultací s místními samosprávami bude společnost Orlen Synthos Green Energy během následujících dvou let důkladně analyzovat možnost výstavby prvního malého modulárního bloku v blízkosti sedmi lokalit,“ uvedla společnost.

„Do roku 2030 plánujeme v Polsku postavit alespoň jeden moderní a zcela bezpečný jaderný blok,“ uvedl generální ředitel a prezident společnosti PKN Orlen Daniel Obajtek.

„Pro tento strategický projekt jsme vytipovali několik desítek potenciálních lokalit. Vidíme velký zájem ze strany místních samospráv, které si uvědomují související výhody. V první fázi jsme vybrali sedm nejslibnějších lokalit. Protože je však pro nás souhlas místních komunit zásadní, bude při rozhodování o finálních lokalitách klíčový otevřený dialog s obyvateli,“ konstatoval Obajtek.

V prosinci 2021 podepsaly společnosti GE Hitachi, BWXT Canada a Synthos Green Energy (SGE) dopis o záměru spolupracovat na nasazení reaktorů BWRX-300 SMR v Polsku. Společnost Orlen Synthos Green Energy – společný podnik chemických výrobců SGE a PKN Orlen – podala 8. července loňského roku polské Národní agentuře pro atomovou energii žádost o posouzení reaktoru BWRX-300 společnosti GE Hitachi Nuclear Energy, na který má v Polsku výhradní právo.

Oznámení o výběru lokality přišlo v době, kdy dvě americké vládní instituce deklarovaly finanční podporu ve výši 4 miliard USD při realizaci BWRX-300 v Polsku.

Americký velvyslanec Mark Brzezinski uvedl, že Export-Import Bank (EXIM) – oficiální americká agentura pro exportní úvěry – a americká International Development Finance Corporation (DFC) – rozvojová banka země – podepsaly dopisy o záměru, v nichž deklarují 3 miliardy USD, resp. 1 miliardu USD na financování výstavby prvních dvou elektráren, které bude realizovat společnost Orlen Synthos Green Energy.

(nik)