Běžný účet platební bilance se dostává do stabilního přebytku. Za listopad 2015 činil 12,4 miliard korun.

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 mld. korun, za nimiž stojí především velmi solidní výsledek zahraničního obchodu se zbožím a službami na jedné straně, a nízký odliv dividend na straně druhé. Podle údajů ČNB totiž v listopadu odešlo na dividendách jen něco málo přes šest miliard korun.

Za prvních jedenáct měsíců loňského roku se přebytek běžného účtu vyšplhal už na více než 64 mld. korun. I v ročním vyjádření se vývoj běžného účtu platební bilance neustále zlepšuje a jeho kladné saldo aktuálně odpovídá zhruba 1,6 % HDP. Česká ekonomika tak stále více potvrzuje svoji jasnou silnou exportní orientaci, která jí generuje vysoké vnější přebytky schopné hladce pokrýt nemalé dividendy vyplácené firmami pod zahraniční kontrolou.

Výsledek běžného účtu za celý rok 2015 by se již neměl příliš změnit a mohl by odpovídat zhruba 1,5 %, které nakonec odhadujeme i pro rok 2016. I v letošním roce by totiž kromě již zmíněných trendů mohla pozitivně přispět k výsledku obchodní bilance, respektive běžného účtu, nízká cena ropy na světovém trhu. Levná ropa totiž si letos sníží korunovou hodnotu dovozu do ČR v řádu desítek miliard korun ročně.

Zatímco vývoj na běžném účtu charakterizuje rostoucí přebytek, na finančním účtu platební bilance dominují dva jiné trendy. A sice klesající příliv přímých zahraničních investic na jedné straně a příliv portfolio investic na straně druhé. Ten je výsledkem zvýšeného zájmu zahraničních investorů o české státní dluhopisy. Předpokládáme, že za vyšší poptávkou po českých bondech je i množství korun, které zahraniční investoři získali v rámci devizových intervencí a které se musejí někde na trhu umístit.

Petr Dufek, investiční analytik ČSOB