Vláda začala odpočítávat čas do předsednictví EU a intenzivně shání lidi

Odpočet do startu českého předsednitctví v EU v roce 2022. zdroj: http://www.eu2022.cz/

Vláda zadala harmonogram příprav na české předsednictví Evropské unii v roce 2022. Kabinet bude mimo jiné chtít motivovat české pracovníky, aby se více angažovali při práci pro unii. Po dnešním jednání vlády to řekl její předseda Andrej Babiš (ANO) a v tiskové zprávě uvedla mluvčí úřadu vlády Petra Doležalová. Premiér předsednictví označil za prestižní záležitost, kterou Česká republika nemůže podcenit.

Unijní státy se v předsednictví střídají, řada na Českou republiku připadne ve druhé polovině roku 2022. V minulosti Česko Radu EU řídilo v prvním pololetí roku 2009. Česká diplomacie musela například řešit krizi kolem dodávek plynu z Ruska do Evropy nebo Praha hostila summit EU-USA za účasti nejvyšších představitelů 27 zemí unie i amerického prezidenta Baracka Obamy. Předsednictví poznamenal pád vlády Mirka Topolánka. Soudy dodnes také řeší kauzu předraženého zajištění audiovizuální techniky pro potřeby předsednictví.

Vláda podle premiéra projednala koordinaci příprav předsednictví. Doležalová následně uvedla, že kabinet zadal vypracování harmonogramu příprav a koncepce komunikace předsednictví. Schváleny mají být do října. „Současně zahájila diskusi o výhledu na požadavky na státní rozpočet včetně personálního zajištění chystaného předsednictví,“ dodala. Úřad vlády podle ní také již zaregistroval doménu www.eu2022.cz. Již několik týdnů zní napříč resorty, že se „shánějí lidi na předsednictví“. Mnoho aktivních úředníků si dosud naše první předsednictví pamatuje a ví, že to byl intenzivní půlrok.

„Pro nás je velice důležité, abychom samozřejmě v evropských strukturách měli naše lidi, protože počet zaměstnanců z České republiky je v porovnání s jinými zeměmi velmi nízký. Taky nemáme lidi na vyšších pozicích,“ řekl Babiš. Vláda podle něj přijala strategii, kterou chce motivovat české pracovníky, aby se více v Evropské unii angažovali. „Chceme mít nějakou databázi lidí, kteří mají zkušenosti v Evropské unii,“ dodal.

-čtk-, -chl-