INZERCE

Vláda se chystá schválit Mládkův návrh rozšíření těžby v Bílině

Po korekci se důl Bílina roztáhne k hranicím lesoparku Ivana Dejmala a přiblíží se do těsné blízkosti vesnice Braňany, rozhodla vláda. 

Vyplývá to z dokumentů, které má Ekonomický deník k dispozici a jejichž náhled si můžete prohlédnout ZDE: Uhlí-II.

Vláda uložila ministru průmyslu a obchodu předložit vládě do 31. prosince 2019 v rámci periodického vyhodnocení naplňování Státní energetické koncepce analýzu potřeb případné úpravy územně ekologických limitů těžby na lomu ČSA a do 31. prosince 2020 případný návrh na úpravu limitů na lomu ČSA. Předseda Českého báňského úřadu vláda uložila prověřit realizovatelnost sanačních a rekultivačních prací a výši finanční rezervy na zahlazení následků hornické činnosti na lomu ČSA a lomu Bílina do předkládaného ukončení jejich těžby s ohledem na předpokládané náklady s tím spojené a informovat vládu do 30. června 2016. 

Celkem vláda zvažovala čtyři varianty dalšího vývoje okolo bílinského dolu:

  1. zachování těžby hnědého uhlí v severních Čechách podle současných limitů;
  2. posun hranic těžby hnědého uhlí na lomu Bílina;
  3. posun hranice těžby hnědého uhlí na lomu Bílina a současně částečné prolomení limitů na lomu Československé armády (tzv. „malá armáda“);
  4. posun hranic těžby hnědého uhlí na lomu Bílina a prolomení územně ekologických limitů na lomu Československé armády v rámci II. etapy (tzv. „velká armáda“).

„Dle provedených analýz jednotlivých variant varianta č. 1 nesplňuje potřeby SEK,“ uvádí se ve vládním materiálu. 

Jako optimální se vládě jeví druhá varianta. Nedojde ke střetům zájmů a přesídlování obcí a také tato varianta nevyžaduje přímá legislativní omezení zajišťující přednostní dodávky pro teplárenství. Případná legislativní omezení by mohla sloužit jako pojistka proti vývozu uhlí a manipulaci s trhem za předpokladu, že budou naplňovány záměry SEK a  vynucovány v povolovacích řízeních nových a modernizovaných zdrojích. Za stejných předpokladů zajišťuje tato varianta i dostatek elektřiny pro jejich zajištění bezpečnosti dodávek, neboť postupný pokles do roku 2039 bude nahrazován v počátku snižováním exportu a později nárůstem decentralizovaných zdrojů a skokový pokles po roce 2039 již bude podle předpokladů plně nahrazen novými jadernými zdroji. Z pohledu zaměstnanosti je v této variantě jasný stabilní počet zaměstnanců v lomu Bílina v nejbližších 15 letech. Přirozená fluktuace tedy může být řešena propouštěnými pracovníky skupiny Severní energetická. V neposlední řadě je tato varianta plně v  souladu se skutečností, že aktualizovaná SEK (ASEK) počítá pouze s korekcí limitů na Bílině. Pro tuto chvíli prolomení ÚEL na lomu ČSA není nutné. Na druhou stranu při navrhování 2. varianty je nutné mít na zřeteli rizika, která vyplývají z jednotlivých úkolů ASEK. Kdyby nastala některá z rizik, která budou obsažena v periodického vyhodnocení naplňování Státní energetické koncepce, nastane chvíle, kdy bude nutné otevřít otázku prolomení ÚEL na lomu ČSA. Termín plnění periodického vyhodnocení je nejpozději do konce roku 2019, proto je nutné rozhodnout o řešení ÚEL na lomu ČSA nejpozději do roku 2020.

Ondřej Fér