INZERCE

Hotel, pokoj. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Vláda plánuje zvýšit po 27 letech turistické poplatky na více než dvojnásobek. Platit budou nově i zaměstnanci na pracovních cestách

Vláda předkládá poslancům novelu zákona o místních poplatcích. Od roku 2021 se poplatky zvednou z 21 korun na 50 korun za noc. Nově budou turistické daně platit i zaměstnanci na pracovních cestách. Konečnou výši poplatku si určí obce samy v místních vyhláškách.

Do prvního čtení v poslanecké sněmovně míří vládní novela zákona o místních poplatcích, která výrazně navýší turistické poplatky za ubytování. Ministerstvo pro místní rozvoj původně navrhovalo, aby obce poplatek vybíraly povinně, ve stávajícím návrhu je stanovení výše platby dobrovolné. Představitelé obcí jeho zavedení upraví místní vyhláškou. Maximální výše je stanovena na 50 korun od roku 2021.  Původní návrh před dvěma lety přitom počítal s hranicí 27 Kč.

O možných změnách jsme naše čtenáře informovali již v minulosti, třeba v tomto článku. Tehdy ministerstvo pro místní rozvoj předpokládalo, že zákon bude obcím nařizovat vybírat turistické poplatky. Zvítězily tak námitky některých obcí, kde není tak velký turistický ruch, že by pro ně nebylo výhodné poplatky vybírat. „Povinný výběr mi ale přijde jako špatný nápad. Samosprávy mají právo si o tom rozhodovat samy, ukládat by se měly takové povinnosti jen výjimečně. To ale není tento případ. Je to podobné, jako by všechny obce musely vybírat poplatek za psa,“ uvedl tehdy předseda Svazu měst a obcí Stanislav Polčák.,

Informovali jsme také o tom, že v září vláda návrh ministerstva financí schválila. Vláda schválila novelu narovnávající trh s krátkodobým ubytováním. Nyní bude zajímavé, jak se k novele postaví poslanci, kteří jsou mnohdy také zastupiteli, či přímo starosty ve svých městech a obcích.

Novela počítá se zrušením poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt a poplatku z ubytovací kapacity a místo nich zavádí poplatek z pobytu. „Poplatek z pobytu bude moci zavést libovolná obec, aniž by nutně musela být lázeňským místem nebo místem soustředěného turistického ruchu. Poskytovatelem pobytu pak může být kdokoliv, kdo poskytnul úplatný pobyt, tedy jak fyzická osoba, tak právnická osoba,“ uvádí se v důvodové zprávě vládní novely zákona o místních poplatcích, což v důsledku znamená, že poplatky budou muset odvádět všichni, kdo někoho za úplatu ubytují tedy i pronajímatelé využívající služby sdílené ekonomiky. Zákon také nově zavádí povinnost pro pronajímatele evidovat každé místo, které poskyt23li pro úplatný pobyt a tyto informace uchovávat 6 let.

Doposud byl poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt stanoven na 15 korun a za ubytovací kapacitu pak 6 korun. Nový poplatek z pobytu, který oba poplatky nově sdružuje, bude od 1. ledna 2020, kdy by měl zákon vstoupit v platnost, 21 korun a od 1 ledna 2021 pak bude jeho horní hranice  až 50 korunObce si konečnou výši poplatku určí samy a budou moci stanovit i různé výše poplatku podle úrovně daného ubytování.

Na navýšení poplatku tlačily především lázeňské obce a města, jelikož ten se nezměnil od roku 1991 a neodpovídal tedy dnešním nákladům, které – v souvislosti s turistický ruchem – lázeňským obcím vznikají.

Ekonomický deník kontaktoval zpravodaje předkládané vládní novely zákona poslance Romana Onderku (ČSSD), který byl dlouholetým brněnským primátorem,  aby se vyjádřil k novele a případným možným dopadům na příjmy Brna, které by mohl jako dlouholetý primátor odhadnout. Onderka se však prozatím nechtěl vyjadřovat, jelikož o tom budou budou v ČSSD teprve jednat a protože už v novém zastupitelstvu nezasedne, nemůže se ani vyjádřit ke konkrétním dopadům na jihomoravskou metropoli. „Vše bude záležet na postoji nového složení brněnského zastupitelstva,“ dodal Roman Onderka.

Jelikož zákon nově nepracuje s termíny rekreační a lázeňský pobyt, může se zdražit ubytování pro zaměstnance na služebních cestách. Doposud hotely zajímal důvod pobytu a v případě, že se jednalo o pracovní pobyt, byl daný návštěvník od poplatku osvobozen. Zákon nově s takovou výjimkou nepočítá.

Pokud bude vládní novela schválena, budeme v evropském srovnání patřit k zemím s nejvyššími turistickými daněmi. Před námi bude Německo, kde za noc zaplatíte na turistické dani až 88 korun, a Itálie, kde vás turistické poplatky mohou přijít až na 178 korun za noc. Všude však platí, že konečnou výši určuje místní samospráva, až na Řecko, kde je výše turistických poplatků určena zákonem podle typu ubytovacího zařízení.

Michal Ožuch