INZERCE

Karel Dobeš. Foto: archiv ED

Vláda chce vládního zmocněnce pro přesun Evropské bankovní asociace. Měl by jím být Karel Dobeš

V souvislosti s Brexitem usiluje Česká republika o přesun sídla Evropského orgánu pro bankovnictví z Londýna do Prahy. Vyjednávání chce svěřit Karlu Dobešovi, který „může“ za to, že je v České republice sídlo navigačního systému Galileo.


Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) dosud sídlil v centru evropského bankovnictví, v londýnském City. Sídlo organizace řešící evropské bankovnictví bylo záměrně v zemi, která není součástí měnové unie (EMU). Právě ve světle této informace má podle českých politiků Praha velkou šanci na to stát se novou hostitelskou zemí této významné finanční instituce.
O přesídlení EBA do své země však podle dostupných informací usilují skoro všechny členské státy EU a Prahu naopak sráží na kolena nízké náklady na život v hlavním městě v porovnání s ostatními evropskými metropolemi. To má za důsledek, že jsou evropským úředníkům při pobytu v Praze vypláceny nižší doplatky, než v jiných zemích a proto je o práci v Praze menší zájem. S tím samým problémem se potýká Evropská vesmírná agentura (GSA) se svým projektem Galileo. Podle informací zevnitř Evropského parlamentu se už i na napravení těchto nepoměrů pracuje.
Vláda však chce udělat vše pro to, aby do Česka EBA přesídlila a proto navrhuje vytvořit post vládního zmocněnce, který se už osvědčil právě v době, kdy se vyjednávalo o novém sídle GSA. Tehdy byl úspěšným vyjednavačem Karel Dobeš, který dříve pracoval na ministerstvu dopravy v odboru kosmonautiky. Vzhledem k jeho zkušenostem a znalostem zákulisního i oficiálního vyjednávání vláda navrhuje, aby se stal i zmocněncem pro přesun EBA.
„Hlavním záměrem jejího vytvoření je zajištění řádného průběhu kandidatury ČR, která by v ideálním případě měla být završena úspěchem ČR v konkurenci ostatních členských států a umístěním EBA v ČR. Pravomoci a působnost vládního zmocněnce jsou obsahem Statutu vládního zmocněnce pro kandidaturu České republiky na umístění Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA) v České republiky,“ píše se v předkládací zprávě návrhu zřízení nové funkce.
Karel Dobeš je velmi zkušeným specialistou, který má za sebou práci jak pro soukromý, tak státní sektor. Mezi lety 1975 a 2003 pracoval ve vlastní kanceláři a působil v Německu, spolupracoval na mnohých projektech například s německým střediskem pro letectví a kosmonautiku DLR a Německým střediskem pro pozorování země DFD v Oberpfaffenhofenu u Mnichova, společností Siemens v Mnichově, Steuma Refractometer Systems, Hohenbercha u Mnichova, s automobilkou BMW v Mnichově. V oblasti kosmických aktivit a informačních systémů v rámci jeho zaměstnání proběhly systémové analýzy a návrhy, implementace SW a HW, poradenství a management kvality. Mezi lety 2000 a 2006 pracoval pro společnost Büro Qualitas v Německu, působil jako jednatel a majitel. V roce 1991 byl jednatelem společnosti Dofra a mezi lety 1992 a 1994 byl poradcem generálního ředitele TATRA Kopřivnice. Mezi lety 1992 a 2001 by poradcem presidenta a representant pro EU v rámci Svazu průmyslu a dopravy ČR a v roce 2006 se usnesením vlády stal vládním zmocněncem pro kandidaturu ČR na sídlo Evropské Agentury pro navigační systémy GSA (projekt Galileo).
Podle vládního záměru je vládní zmocněnec povinen vyvíjet úsilí k úspěchu kandidatury, je zodpovědný za provádění a koordinaci všech aktivit souvisejících s kandidaturou, včetně zajištění a plnění komunikační strategie, vyhodnocování kandidatury a výkon souvisejících organizačních činností.
„Prostřednictvím předsedy vlády předkládá vládě návrhy opatření nutných k zabezpečení kandidatury. Současně s vědomím předsedy vlády předkládá příslušným správním úřadům návrhy souvisejících opatření. Dále jedná s ministry a ostatními vedoucími ústředních správních úřadů a dalšími zástupci moci výkonné i zákonodárné, s nevládními organizacemi a soukromými subjekty, je oprávněn vyžadovat jejich součinnost nezbytnou k řádnému průběhu kandidatury. Se souhlasem předsedy vlády jedná ve věci kandidatury s představiteli EBA, institucemi EU a představiteli členských států EU. Pravidelně informuje předsedu vlády, ministry a další vedoucí ústředních správních úřadů o průběhu kandidatury, přičemž nejméně každé čtvrtletí předkládá Výboru pro EU na vládní úrovni zprávu o průběhu kandidatury. Vytváří a zabezpečuje v souvislosti s kandidaturou komunikační strategie, přičemž jeho úkolem je rovněž zajištění styku se sdělovacími prostředky ve věcech souvisejících s kandidaturou. Činnost vládního zmocněnce bude zajištěna z rozpočtových zdrojů Úřadu vlády.“

Jiří Reichl
Za účelem zvýšení šancí ČR na úspěch v kandidatuře je s ohledem na blížící se začátek oficiálních jednání o vystoupení Spojeného království z EU nezbytné, aby byla funkce zmocněnce zřízena a následně obsazena co nejdříve. Lze očekávat, že rozhodnutí o novém sídle agentury bude na evropské úrovni učiněno poměrně rychle (na podzim 2017), aby byl zajištěn dostatečný časový prostor pro praktický přesun. Zájem členských států o uvedenou agenturu EU je přitom již nyní veliký.

Sobotka bude na Summitu požadovat zachování status quo pro Čechy v Británii