Úterý, 13. dubna, 2021

Vláda nařídila povinné nošení ochrany úst a nosu od půlnoci ze středy na čtvrtek 19. 3., dopoledne smějí nakupovat jen důchodci nad 65 let

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vláda nařídila povinné nošení ochrany úst a nosu. Potvrdily se tak informace, které servery Česká justice, Ekonomický a Zdravotnický deník přinesly dopoledne. Kabinet zakázal vstup veřejnosti na většinu míst bez ochranných pomůcek dýchacích cest. Dopoledne smějí v maloobchodních prodejnách nakupovat jen důchodci nad 65 let. 

Nošení jakékoliv nošení ochrany úst a nosu platí od první minuty po půlnoci čtvrtka 19. 3. do úterý 24.3. Právě v tento den bude vláda rozhodovat i o prodloužení karanténních opatření kvůli epidemii koronaviru. Vláda navíc ve snaze pomoct ohroženým skupinám – zejména seniorům – rozhodla o tom, že dopoledne budou moct lidé nad 65 let.

 

 

Vláda v návrhu zakazuje „vstup, pobyt a pohyb osob bez ochranných prostředků“ v prostorách, kde je přítomna veřejnost. Upřesňuje, že obličej lze mít zakrytý rouškou, respirátorem či šátkem a šálou. Výjimkou jsou pracoviště, protože z nařízení jsou vyjmuta místa, kde se vykonává živnost dle živnostenského zákona. Naopak povinností bude roušky nosit v blízkosti stravovacích služeb.

Bez roušky už také nebudete smět jít nakoupit či natankovat. Vláda taxativně vyjmenovává v zásadě veškeré maloobchodní i velkoobchodní služby, které ještě smí být otevřeny, kam nebude možné vstoupit bez ochranných pomůcek.

Celý návrh krizového opatření najdete zde.

Zajistit roušky pro výkon opatření má podle návrhu ministr vnitra Jan Hamáček. Zatím je jich totiž v ČR nedostatek a lidé si je musí šít sami doma z provizorních materiálů.
Zástupci vlády slíbili, že se ochranné pomůcky dostanou do ČR v nejbližších dnech, nákup vyjednal v Číně právě Hamáček. Premiér Andrej Babiš řekl, že v současné době, kdy jediný výrobce schopný uspokojit poptávku je Čína, je důležité mít v této zemi kontakty. Naznačil, že Hamáčkovi se podařilo dodávku vyjednat i díky kontaktům prezidenta Miloše Zemana. Oba také vyzdvihli přístup čínské ambasády. Podle Hamáčka by se tak do konce týdne měly do České republiky dostat miliony roušek a dalších ochranných prostředků za více než miliardu korun.

Bez ochrany dýchacích cest už se nesmí z nařízení magistrátu do pražské hromadné dopravy či na většinu úřadů. Povinné nošení roušek dne oznámilo ve svém úřadě i Ministerstvo spravedlnosti.

Eva Paseková

Text vyšel na portálu Česká justice, který je součástí vydavatelství Media Network, stejně jako Ekonomický deník

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter