Výroční sympozium Federálního rezervního systému v Jackson Hole potvrdil očekávání trhů, že FED zvýší sazby již v září. Tak je interpretován panelový příspěvek viceguvernéra Fischera.
Viceguvernér Federálního rezervního systému (americké centrální banky) Stanley Fischer ponechal zářijovému zvýšení úrokových sazeb dveře otevřené. Vyplynulo to z jeho příspěvku v panelové diskusi na výročním sympoziu FEDu, které se konalo minulý týden od čtvrtka do soboty v městečku Jackson Hole ve státě Wyoming. „Vzhledem k tomu, že inflační očekávání jsou stabilní, je zde dobrý důvod se věřit, že inflace půjde nahoru, jakmile síly, které ji drží dole, v budoucnu pominou,“ řekl mimo jiné Fischer. „V současnosti, když monetární politika ovlivňuje reálné veličiny s podstatným zpožděním, myslím, že bychom neměli čekat, až inflace opět vzroste na dvě procenta a až poté začít monetární politiku zpřísňovat,“ dodal Fischer, aniž by však upřesnil, kdy by s tím měl FED začít.
FED také monitoruje útěk světového kapitálu z čínského trhu a obavy o zpomalení čínské ekonomiky. Někteří investoři tak stále doufají, že by to mohlo americké centrální banky přimět k odkladu zvýšení úrokových sazeb. K tomu Fischer jen stručně poznamenal, že FED vývoj v Číně sleduje a vyhodnocuje jeho možné efekty na ostatní ekonomiky detailněji, než obvykle Dění v Číně, silný dolar a nízké ceny ropy však chápe pouze jako velmi dočasné faktory, které drží inflaci v USA nízko. „Trhy již neočekávají další pokles ceny ropy,“ řekl.
Navzdory náznakům, které v jeho panelovém příspěvku zazněly, Fischer odmítl dát jasný signál, zda Federální výbor pro operace na volném trhu začne monetární politiku zpřísňovat již na svém nejbližším zasedání, které je plánováno na 16. a 17. září. „Musíme vzít v úvahu všechny dostupné informace a posoudit všechny možné dopady, než to rozhodnutí učiníme,“ řekl Fischer. „Nemohu samozřejmě naštvat vaše racionální očekávání, které je, že vám nemohu říci, jakého rozhodnutí FED 17. září dosáhne,“ dodal.
Nicméně hlavní ekonom největší americké federace odborových svazů William Spriggs prý Fischera poslouchal velmi pozorně a nabyl dojmu, že je „připraven jednat“. Dále pak dodal, že „jeho poznámky mě velmi znervózňovaly, protože se nedalo ubránit dojmu, že vše, co dnes drží inflaci dole, brzo zmizí. Takže jakmile se faktory nízké inflace přiblíží cílovým hodnotám, FED zřejmě začne sazby zvyšovat.“
Guvernérka FEDu Janet Yellenová dala již v červenci najevo, že FED pravděpodobně zvýší úrokové sazby ještě tento rok s tím, jak se očekává solidní ekonomický růst. Americká ekonomika roste dokonce více, než se očekávalo, na druhé straně jsou ceny nerostných surovin velmi nízko, což naopak tlačí na nízkou inflaci. Hodně také ukáží srpnová data z amerického trhu práce, která budou zveřejněna 4. září. Očekává se, že za měsíc srpen přibylo 220 tisíc pracovních míst. Pokud bude skutečnost na či nad očekáváním, pravděpodobnost zvýšení sazeb už v září zase o něco vzroste.
Nicméně s tím, jak se blíží termín zasedání Federálního výboru pro operace na volném trhu, pravděpodobnost změny sazeb, se kterou počítá trh, se snižuje. Ještě pár dní před koncem července to bylo prakticky fifty fifty, v polovině srpna tato pravděpodobnost klesla na 48 % a minulý pátek dokonce již jen 38 %.
-usi-