Neděle, 19. září, 2021

Via Carpatia: Na společnou polsko-slovenskou žádost o unijní financování navazují Poláci výstavbou dalšího úseku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Polsko podepsalo smlouvu na návrh a stavbu zhruba desetikilometrového úseku rychlostní silnice S19 mezi Iskrzyni a Miejsce Piastowe směrem ke slovenským hranicím. Stavba, která je součástí trasy Via Carpatia, bude stát 365 milionů zlotých a její dokončení je plánováno na polovinu roku 2025. Silnice má otevřít Podkarpatské vojvodství a polsko-slovenský příhraniční region novým příležitostem, a rozšířit tak ekonomický potenciál na obou stranách státní hranice.

Nový dílčí úsek rychlostní silnice bude mít v obou směrech dva pruhy, včetně nouzového pruhu. Součástí stavby jsou i dvě silniční křížení. Křižovatka Iskrzynia spojí rychlostní silnici S19 s národní silnicí číslo 19 a okresní silnicí číslo 1973R, zatímco křižovatka Miejsce Piastowe bude spojením s národní silnicí číslo 28. 

Propojení příhraničních regionů

Poláci si pochvalují, že stavba trasy Via Carpatia postupuje dynamicky, o čemž svědčí i právě podepsaná smlouva na další úsek mezi Rzeszowem a hranicí se Slovenskem. Spolupráce polské a slovenské strany v současné době spočívá v podání žádosti Evropské komisi. Obě strany společně žádají o evropské finance na výstavbu přeshraničního úseku.

V rámci silnice S19, která je součástí trasy Via Carpatia, se v Polsku zatím podařilo uvést do provozu celkem 30,2 kilometrů, a to od křižovatky Sokołów Małopolski po křižovatku Rzeszów Południe. Dalších devět úseků v délce 84,5 kilometru je aktuálně ve výstavbě a čtyři úseky dlouhé 54,1 kilometrů se připravují.

Hotovo do tří let

Zhotovitel projekčních a stavebních prací bude mít za úkol zrealizovat také související inženýrské stavby, včetně devíti mostů, tří viaduktů podél a čtyř přes rychlostní silnici, tří přechodů pro zvířata a tří propustků pod hlavní trasou. 

Plánovaný úsek, který je součástí trasy Via Carpatia. Foto: Polské Ministerstvo infrastruktury

Firma má na získání potřebných povolení a následně i samotných prací celkem 36 měsíců. Příslušné stavební povolení musí podle smlouvy předložit do deseti měsíců od podpisu smlouvy. 

V obci Widacz bude rychlostní silnice vedena po viaduktu přes železniční trať číslo 108 Stróże – Krościenko. Silnice bude také vybavena zařízeními pro bezpečnost silničního provozu a ochranu životního prostředí. Přestavbou či rozšířením projdou také příčné komunikace a technická infrastruktura, vodní prvky a odvodňovací zařízení. 

Směrem na jih

Rychlostní silnice S19 patří do mezinárodní trasy Via Carpatia, která spojuje severní a jižní část Evropy. Jen v Polsku bude tato trasa dlouhá přes sedm set kilometrů a povede přes vojvodství Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, Mazowieckie, Lubelskie a Podkarpackie. Úsek v Podkarpaci bude dlouhý přibližně 169 kilometrů.

Lucie Přinesdomová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter