VHS chystá letos v Turnově vodohospodářské stavby za 120 mil.Kč

Vodohospodářské akce za bezmála 120 milionů korun uskuteční letos v Turnově na Semilsku Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS). Zaměřené jsou hlavně na zlepšení zásobování pitnou vodou.

Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) letos hodlá letos investovat téměř 120 milionů korun do rozvoje své infrastruktury. Na financování se bude podílet VHS, město, Liberecký kraj a 46 milionů se na projekty podařilo získat z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. ČTK o tom dnes informoval předseda rady Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk.

Největší akcí bude projekt, jehož cílem je zlepšení kvality vody v průmyslové zóně Vesecko a nedalekých Ohrazenicích, stát to má zhruba 72 milionů korun. „Chceme odstranit mírně nadlimitní hodnoty manganu z vodovodní sítě v přilehlých lokalitách. Nově budou postaveny zásobní vodovodní řady do firem v průmyslové zóně a od nich nové přivaděče až k centrálním vodojemům na Ohrazenicích,“ popsal projekt Hejduk. Dva velké vodojemy čeká podle něj kompletní rekonstrukce a současně vedle nich vyroste další věžový zásobník na vodu. Práce by měly začít v březnu. „Složitá investice skončí až v polovině příštího roku obnovou komunikací,“ dodal Hejduk.

Už loni na podzim začaly práce na rekonstrukci úpravny vody v Turnově – Nudvojovicích, investice za zhruba 47 milionů korun by měla skončit letos na podzim. Úpravna je druhým hlavním zdrojem pitné vody pro Turnov a okolní napojené obce. „Klíčovou roli získávají Nudvojovice zejména v době, kdy je hlavní vodní zdroj, kterým jsou studny v Dolánkách, postižen silným zákalem. Ten vzniká většinou po velkých deštích a při povodňových stavech,“ uvedl Hejduk. Dolánky se podle něj musí v takových případech odstavit a z Nudvojovic je pak hlavní místo zásobování pitnou vodou celého Turnovska.

VHS Turnov sdružuje šest měst a 14 obcí Semilska a Jablonecka. Velkou akcí v Turnově bude podle Hejduka letos také první část rekonstrukce sítí v zadní části Nádražní ulice a v navazujících Ohrazenicích. „Tam vyměníme v termínu od března do konce letních prázdnin vodohospodářské sítě, aby v příštím roce mohl Liberecký kraj zcela přeměnit vozovku a chodníky. A až poté se společně přesuneme do složité oblasti podjezdu na Přepeřskou ulici,“ řekl Hejduk. VHS chce také ve spolupráci se společností SčVK zajistit likvidaci centrálního septiku v Čisté ulici nebo modernizovat kogenerační jednotku na čistírně odpadních vod.

-čtk-

Vodohospodářským tématům se věnujeme pravidelně:

VaK Zlín podal žalobu na Moravskou vodárenskou 

Vodné a stočné vzroste letos v Česku až o tři procenta 

Veolia prodá podíl ve vodárenské firmě na severu Čech, právníci se podivují nad okolnostmi… 

ÚOHS schválil majetkové změny v severomoravských vodárnách 

Malé obce v Plzeňském kraji potřebují na kanalizace 10 miliard Kč 

VAK Hradec Králové hodlá v roce 2018 investovat 205 mil. Kč 

Vodné a stočné zdražuje. Na Karlovarsku o 4% v okolí Pardubic o 6 

Sobotka versus Brabec: Obce na Hodonínsku mají strach o pitnou vodu 

Praha a PVS se domluvily s PVK na podpisu dohody o spolupráci 

Severočeská vodárenská doplácí na účast Veolie ve své struktuře. Nedostala dotace na rozvoj 

Praha dá do roku 2022 na vodovody a kanalizace 17,72 miliardy Kč 

Praha a PVS se domluvily s PVK na podpisu dohody o spolupráci 

Advokát Petr Toman: Pokud má zastupitelstvo rozhodnout, musí znát veškeré okolnosti 

O koupi téměř polovičního podílu v SmVaK se zajímají Číňané 

Zastupitelé měst nevědí, za kolik se jejich firma chystá koupit obchodní podíl od Veolie 

Zastupitel Liberce Baxa: při obchodu SVS s Veolií dojde k významnému obejití zákona o…