Vodné a stočné zdražuje. Na Karlovarsku o 4% v okolí Pardubic o 6

Vodovodní kohoutek. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Téměř o čtyři procenta zdraží v příštím roce vodné a stočné v obcích Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech. Cena za odebraný a odkanalizovaný metr krychlový vody se v roce 2018 zvýší asi o tři koruny na 69,35 Kč včetně DPH. Pardubickým domácnostem příští rok zdraží vodné a stočné o 6,16 procenta na 89,60 koruny za metr krychlový.

Ve sdružení, jehož členy je bezmála sto obcí z Karlovarska, Sokolovska, Tachovska, Chomutovska i Rakovnicka, se platí takzvaná dvousložková cena za vodné a stočné. Kromě samotné ceny za vodu tak odběratelé platí i paušál podle velikosti vodoměru. Paušál za nejmenší a nejčastěji používaný vodoměr zůstane na 1980 Kč ročně včetně DPH, u ostatních vodoměrů se poplatky mírně zvýší. Průměrný spotřebitel tak za roční spotřebu vody (30 m3) zaplatí v roce 2018 zhruba o 90 Kč více.

„I po tomto navýšení zůstává naše cena stále pod úrovní vodného a stočného v okolních regionech, nízká je i vzhledem k celorepublikovému průměru. Pro porovnání se používá přepočet na tzv. průměrnou (neboli jednosložkovou) cenu, která bude u nás v roce 2018 o 3,9 procenta vyšší, tedy 78,86 Kč včetně DPH. Takovouto cenu bychom museli účtovat každému za kubík vody, kdybychom neměli zavedené paušální poplatky, abychom pokryli všechny nezbytné náklady. Velká část obyvatel s běžnou spotřebou však díky dvousložkové ceně tuto průměrnou cenu ani nezaplatí,“ uvedl předseda Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech Josef Hora.

„Ke zvýšení ceny nás z velké části nutí situace na pracovním trhu a neustálý tlak na růst platů, především u nízkopříjmových skupin. Přes šedesát procent našich zaměstnanců tvoří dělníci. Abychom si udrželi dostatek pracovníků a zajistili služby na požadované úrovni, musíme mzdy zvýšit alespoň na úroveň srovnatelnou s ostatními obory v regionu. Vliv na zvýšení ceny má i předpokládaná inflace v roce 2018 a nárůst cen energií,“ uvedl Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary a.s., které pro sdružení zajišťují správu majetku.

Pardubickým domácnostem příští rok zdraží vodné a stočné o 6,16 procenta na 89,60 koruny za metr krychlový. Cenu ovlivňují nákladné investice, inflace i spotřeba vody. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák.

„O ceně rozhodují akcionáři. Diskuze o zvýšení byla bouřlivá. Na jednu stranu je otázka politická, příští rok jsou volby. Ale pak se řeklo, že musíme řešit zastaralost vodovodní sítě,“ uvedl Fedák.

Vodárny jsou akciovou společností, která není součástí koncernu, nemá organizační složku v zahraničí a nedrží vlastní akcie. Majoritním vlastníkem je město Pardubice s 42,74 procenty akcií. Vodárny zajišťují dodávky pro 35.000 odběrných míst na Pardubicku včetně krajského města.

V letech 2013 až 2016 cena vody v regionu Pardubic nestoupala, za vodné a stočné lidé platili 80 korun, letos je stojí o 4,40 koruny za metr krychlový víc. V příštím roce se však očekává dvouprocentní infalce, což je jeden z důvodů, proč cena vody poroste.

Dalším argumentem, proč akcionáři růst ceny podpořili, jsou investice. Vodárny letos zahájily modernizaci úpravny vody v Mokošíně, což bude stát téměř 160 milionů korun, a opraví skupinový vodovod v Holicích za necelých 50 milionů korun.

Skupinový vodovod a úpravna vody v Mokošíně zásobuje vodou 21.000 obyvatel regionu Přelouče. Investici podporují evropské dotace, vodárny proto musí dodržet podmínky poskytovatele, který mimo jiné určuje, kolik bude vodné a stočné stát. V případě rekonstrukce v Holicích zase vodárny dotace nemají a hradí je plně ze svého rozpočtu.

Podle loňské statistiky klient pardubických vodáren spotřeboval v průměru 85 litrů vody denně, zatímco ještě koncem 90. let byla denní spotřeba až 300 litrů. Lidé už zpravidla mají úsporné myčky, pračky i vodovodní baterie. Některé rodiny také dávají přednost baleným vodám a nepijí vodu z kohoutku.

„Bohužel reklama na balené vody je masivní, přitom je xkrát dražší než z vodovodu,“ dodal Fedák.

V Pardubicích také ubyla řada podniků, které v minulosti odebíraly velké množství vody, nefunguje tu už lihovar, pivovar snížil produkci a z Pardubic odešla armáda. Naopak mírně se ve spotřebě projevilo sucho. Odběr vody se zvýšil na vesnicích, kde mají lidé studny, v kterých kvůli dlouhodobému suchu ubývá voda.

-čtk-