INZERCE

Vodovodní kohoutek. Ilustrační foto: www.pixabay.com

VaK Zlín podal žalobu na Moravskou vodárenskou

Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) podaly žalobu na společnost Moravská vodárenská (MOVO). Cílem VaK je definitivně zjistit, zda je současný model, na jejímž základě MOVO provozuje vodárenskou infrastrukturu na Zlínsku, platný, nebo ne. ČTK to dnes řekl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. Žalobou by se měl zabývat olomoucký okresní soud.

Společnost VaK Zlín vlastní města a obce na Zlínsku, nepatrnou část drží také soukromé osoby. Největším akcionářem je město Zlín, které vlastní zhruba 47 procent všech akcií. Takzvaný provozní model má trvat do roku 2034. Při něm se VaK stará o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím MOVO a dostává velkou část zisků. Valnou hromadu VaKu z roku 2004, která vznik zmíněného modelu umožnila, označil předloni v listopadu Vrchní soud v Olomouci za neplatnou.

Město už loni vyzvalo MOVO k dobrovolnému vrácení prodané části podniku. „Stejný krok podnikl i VaK,“ řekl zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN). Moravská vodárenská to však již dříve odmítla, podle ní k tomu není důvod, dokud o platnosti, či neplatnosti smluv nerozhodne soud.

„Aktivně vstupujeme do soudních sporů vedených o provozování,“ uvedl předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík v materiálu, který poskytl městu Zlínu. V dokumentu Březík dále uvádí, že podle názoru VaK Zlín je soudně napadená smlouva o prodeji části podniku neplatná. MOVO by tak podle dokumentu měla VaKu tehdy prodaný podnik vrátit.

Zrušení platnosti smluv, na jejichž základě byl provozní model zaveden, se domáhají také města Otrokovice a Fryšták. Zlínský okresní soud by se jejich žalobou měl znovu zabývat v polovině března.

Podle Dvořáka se komplikovanou situaci ve vodárenství dlouhodobě snaží řešit také město Zlín. „Od roku 2012 se mu daří takzvaně mrazit cenu vody, což znamená, že rostla pouze nepatrně o inflaci, na kterou akcionáři nemají vliv. V roce 2017 se podařilo Zlínu dokonce dosáhnout toho, že pro letošní rok klesla cena vody o jednu korunu,“ uvedl Dvořák.

Spotřebitelé na Zlínsku nyní platí za 1000 litrů vody 85,71 Kč včetně DPH, loni to bylo 86,71 Kč včetně DPH. Snížení ceny vody se přímo promítá do snížení zisků společnosti MOVO. Cena vody na Zlínsku je letos ve srovnání s celorepublikovým průměrem zhruba o dvě koruny nižší.

-čtk-

O tématu účasti zahraničních společností ve vodárenských svazcích jsme také psali:

Veolia prodá podíl ve vodárenské firmě na severu Čech, právníci se podivují nad okolnostmi… 

ÚOHS schválil majetkové změny v severomoravských vodárnách 

Malé obce v Plzeňském kraji potřebují na kanalizace 10 miliard Kč 

VAK Hradec Králové hodlá v roce 2018 investovat 205 mil. Kč 

Vodné a stočné zdražuje. Na Karlovarsku o 4% v okolí Pardubic o 6 

Sobotka versus Brabec: Obce na Hodonínsku mají strach o pitnou vodu 

Praha a PVS se domluvily s PVK na podpisu dohody o spolupráci 

Severočeská vodárenská doplácí na účast Veolie ve své struktuře. Nedostala dotace na rozvoj 

Praha dá do roku 2022 na vodovody a kanalizace 17,72 miliardy Kč 

Praha a PVS se domluvily s PVK na podpisu dohody o spolupráci 

Advokát Petr Toman: Pokud má zastupitelstvo rozhodnout, musí znát veškeré okolnosti 

O koupi téměř polovičního podílu v SmVaK se zajímají Číňané 

Zastupitelé měst nevědí, za kolik se jejich firma chystá koupit obchodní podíl od Veolie 

Zastupitel Liberce Baxa: při obchodu SVS s Veolií dojde k významnému obejití zákona o…