Dva velké projekty energetických úspor v Praze se blíží dokončení. Od příštího roku již přinesou výrazné úspory ve vytápění, celková úspora energie bude minimálně 30procentní. První z projektů se týká rekonstrukce Psychiatrické nemocnici Bohnice, druhý modernizace areálu Českého statistického úřadu v Praze 10. Oba projekty jsou mimořádné svým rozsahem a komplexností.
Obchodní ředitel společnosti Veolia Energie ČR Jakub Tobola během svého vystoupení na sympoziu Ekonomického deníku na téma „Investice, úvěry a financování projektů energetických úspor“ uvedl, že projekt v bohnické nemocnici je téměř hotový. „Museli jsme vyměnit několik kilometrů podzemních rozvodů tepla, instalovat nové výměníkové stanice, přidat termostatické hlavice na radiátory, vyměnit staré osvětlení za moderní LED osvětlení,“ vypočítává Jakub Tobola.
Další část zakázky představovaly stavební práce, zahrnující výměnu oken a dveří či zateplení stěn a střech jednotlivých budov. „Vzhledem k památkové ochraně jsme v některých budovách nemohli okna jen tak vyměnit. Museli jsme vzít ta původní a repasovat je,“ zmínil Tobola. Dodal, že tuto zakázku Veolia v hodnotě téměř 490 milionů korun realizovala ve spolupráci s partnerskými firmami D-energy a BAK.
Obnovu budov Českého statistického úřadu (ČSÚ) měla na starosti společnost D-Energy. Projekt zahájila loni a dokončila v září letošního roku. Náklady dosahující 254 milionů korun uhradila ze dvou třetin dotace z Operačního programu Životní prostředí, zbytek byl financován z prostředků ČSÚ. Statistický úřad tedy nevyužil dodavatelský úvěr, který je pro projekty energetických úspor se zaručeným výsledkem (EPC) typický.
Mimořádný byl tento projekt svou komplexností. Kromě zateplení obálky budov, výměny oken a moderní regulace spotřeby energií zahrnoval také výměnu vzduchotechniky, osvětlení, instalaci fotovoltaických panelů a tepelných čerpadel. „Využívá se také odpadní teplo z počítačových serverů, které využíváme k ohřevu vody nebo vzduchu v budově,“ zmínil jednatel firmy D-energy Eduard Paulík ve svém vystoupení na sympoziu.
Společnost D-energy vznikla v roce 2010 a zaměřila se na oblast energetických úspor. „EPC je nejvyšší formou projektů energetických úspor, na rozdíl od smluv typu Design and Build zahrnuje i garanci za dosažené výsledky. My jako dodavatel nekončíme tím, že předáme hotové dílo, ale staráme se o provoz po dobu dalších deseti i více let,“ řekl Eduard Paulík.
Paulík představil dva další projekty energetických úspor, které D-energy dříve realizovala v Litomyšli a v Královéhradeckém kraji. První z nich byl realizován v roce 2015 a od té doby městu Litomyšl šetří v průměru 2,9 milionu korun ročně. „Kontrakt jsme podepsali před komunálními volbami a tehdejší opozice jej kritizovala. Před rokem a půl, tedy v době energetické krize a války na Ukrajině, ta samá garnitura, která projekt podepsat nechtěla, se jím chlubila,“ zmínil Paulík.
Další řečníci se zaměřili na EPC kontrakty a legislativu
Předseda Asociace poskytovatelů energetických služeb Miroslav Marada v úvodním vystoupení na sympoziu Ekonomického deníku popsal vývoj v oblasti EPC kontraktů v České republice. Trend je slibný, hodnota realizovaných investic do energetických úspor se zaručeným výsledkem se letos vyšplhá na nejméně 1,2 miliardy korun. V minulých letech se přitom v průměru pohybovala jen okolo 200 milionů korun. „Když se klientů ptáme, co je pro ně nejdůležitější, tak odpovídají, že komplexnost. A většina dodává, že bez dodavatelského financování by takto komplexně a najednou nebyli schopni projekt připravit a realizovat,“ řekl Marada.
Státní úřady loni vydaly za energie 1,4 miliardy korun, zmínil ve svém vystoupení na sympoziu ředitel sekce energetiky a jaderné energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla. Investice do renovace budov ministerstev a jiných úřadů by mohly státu ročně ušetřit stovky milionů korun na provozních nákladech. Dále se zaměřil na novou evropskou směrnici o energetické účinnosti. „Klíčovým požadavkem nové směrnice je snížení spotřeby energie o 20 procent v roce 2030 oproti roku 2021. V českých podmínkách by to znamenalo snížit spotřebu o 200 petajoulů,“ upozornil René Neděla.
Na novou evropskou legislativu se ve svém vystoupení zaměřil také Radoš Horáček, vedoucí týmu implementace politik energetické účinnosti DG Energy Evropské komise. Upozornil, že pro členské státy bude závazné snížení konečné spotřeby ve veřejném sektoru o minimálně 1,9 procenta ročně. „Členské státy mají dva roky na to, aby směrnici transponovaly do národního práva a zajistily její efektivní fungování,“ řekl Horáček.
Vedoucí Oddělení obnovitelných zdrojů energie na Státním fondu životního prostředí Ondřej Vrbický představil nabídku dotací na energetické úspory v budovách. Zatímco mimopražské domy mohou čerpat podporu z Operačního programu Životní prostředí, na pražské nemovitosti se zaměřila dotační výzva z Modernizačního fondu. Vrbický dále uvedl, že evropské dotace dnes nekonkurují EPC kontraktům, ale vhodně se doplňují.
Právním aspektům EPC kontraktů se věnovala Michaela Machálková, advokátka kanceláře Císař, Česka, Smutný. David Procházka, vedoucí týmu České spořitelny pro obchodování, projekty a exportní financování zmínil možnost zapojení bank. Podle jeho zkušenosti fungují projekty energetických úspor bez problémů. „Ještě se nestalo, že by řešení provedené v rámci EPC kontraktu nefungovalo,“ zmínil ve svém vystoupení.
David Tramba
Poděkování za podporu sympozia „Investice, úvěry a financování projektů energetických úspor“ patří generálnímu partnerovi, společnosti Veolia Energie ČR, a partnerovi Tiscali Media.