INZERCE

Uhlíkově neutrální. Do roku 2050 chce devatenáct světových metropolí dosáhnout vyrovnané uhlíkové bilance.

Velká města slibují budovy s vyrovnanou uhlíkovou bilancí

Domy, úřady a další městské budovy jsou zodpovědné za více než polovinu globálních emisí skleníkových plynů. Města to hodlají změnit.

V polovině tohoto století mají být všechny městské budovy uhlíkově neutrální. Do roku 2030 už nemá žádná nová budova vzniknout jinak než v tomto ekologickém standardu. Slíbili to vedoucí představitelé devatenácti světových metropolí koncem minulého týdne v Londýně. Považují to za významný příspěvek k boji proti klimatickým změnám.

„Změna klimatu představuje pro New York City existenciální hrozbu. Změnit naše budovy tak, aby byly energeticky efektivnější a jejich provoz trvale udržitelný, je podstatnou součástí řešení tohoto problému,“ řekl na setkání devatenácti lídrů newyorský starosta Bill de Blasio.

Pod tlakem pařížské klimatické dohody

Městské budovy jsou totiž podle výzkumů sdružení devadesáti největších světových měst C40 Cities Climate Leadership Group zodpovědné za více než polovinu světových emisí skleníkových plynů. Přitom emise Londýna, Los Angeles a Paříže dohromady představují až sedmdesát procent všech skleníkových plynů, vypouštěných velkými městy.

„Paříž je městem mnoha známých a ikonických budov. Jsme si vědomi naší odpovědnosti za to, abychom zajistili, že každá budova, ať už historická nebo nová, přispěje k trvale udržitelné budoucnosti,“ řekla agentuře Reuters starostka Paříže Anne Hidalgová.

Podle odborníků je vytyčený cíl dosažitelný. Aby však měla proklamovaná opatření dostatečný účinek, měla by se k nim připojit další světová velkoměsta. Agentura Reuters v této souvislosti odkazuje na pařížskou klimatickou dohodu z prosince 2015, v níž se světoví lídři zavázali podniknout kroky k udržení nárůstu průměrné teploty na Zemi pod dvěma stupni Celsia v porovnání s předindustriální érou.

Nešetřit za každou cenu při výstavbě

„Nejtěžším úkolem bude přesvědčit developery, aby se dnes nesnažili za každou cenu ušetřit při výstavbě poměrně malé částky, které se ovšem ve větší míře projeví v budoucnosti,“ řekl Eric Lounsbury, šéf poradenské společnosti v oblasti životního prostředí, Carbon Trust. „Aby se podařilo dosáhnout cílů vytyčených pařížskou klimatickou smlouvou, musíme zajistit, aby všechny budovy měly do poloviny tohoto století vyrovnanou uhlíkovou bilanci,“ dodal.

S tím souhlasí i Helen Clarksonová, ředitelka neziskové organizace The Climate Group, která podporuje opatření zabraňující klimatické změně: „Budovy jsou obrovským přispěvatelem k emisím skleníkových plynů, proto je snaha o jejich dekarbonizaci logická,“ řekla agentuře Reuters.

Uhlíkově neutrálním budovám je dodávána energie z obnovitelných zdrojů. Její spotřeba je navíc relativně nízká. Důležitou roli při tom hraje například osvětlení pomocí LED svítidel, kvalitní tepelná izolace nebo střešní solární panely.

Zmíněné prohlášení podepsali zástupci Londýna, Kodaně, Johannesburgu, Los Angeles, Montrealu, New Yorku, Newburyportu (Massachusetts), Paříže, Portlandu, San Franciska, San José, Santa Moniky, Stockholmu, Sydney, Tokia, Toronta, Tshwane (aglomerace kolem jihoafrické Pretorie), Vancouveru a Washingtonu D.C.

Uhlíkově neutrální maloobchod

Prohlášení zástupců devatenácti měst je zřejmě největší dosavadní akcí tohoto typu. To však neznamená, že by dosud žádná jiná města podobné závazky nepřijímala. Jen pár dní před setkáním městských lídrů v Londýně přijala radnice americké Philadelphie plán na snížení emisí skleníkových plynů.

Do roku 2050 chce docílit jejich poklesu o osmdesát procent a současně se opírat o dodávky elektřiny výlučně z obnovitelných zdrojů energie. Mezi kroky, které mají ke splnění tohoto závazku vést, patří instalace většího množství střešních fotovoltaických panelů na komerční i rezidenční budovy nebo zavádění pobídek pro montáž efektivnějších systémů pro termoregulaci budov. Philadelphii patří kolem 600 budov, včetně tamního Muzea umění (Philadeplhpia Museum of Art), které bude nutné rovněž z energetického hlediska zrekonstruovat.

Uhlíková neutralita je ale moderním trendem i v komerční sféře. Maloobchodní řetězec Aldi počátkem srpna oznámil, že jeho provozovny v Irsku a Velké Británii budou mít do konce příštího roku rovněž vyrovnanou uhlíkovou bilanci. Chce toho dosáhnout skrze téměř čtyři stovky fotovoltaických panelů, které se usadí ne střechách prodejen, a investicemi přesahujícími 25 milionů liber (přes 700 milionů korun) do modernizace chladicích vitrín, mrazáků a dalšího vybavení.

-zm-