INZERCE

Mraky nad Londýnem. Kolem roku 2050 bude britská metropole připomínat svým klimatem spíše Barcelonu.

Velká města budou v roce 2050 čelit dnes neznámému klimatu

Londýn bude do poloviny tohoto století svým podnebím připomínat spíše Barcelonu. V Madridu to bude spíše jako v Marrákeši a Seattle se bude podoba dnešnímu San Francisku.

Pětina největších světových měst se bude do roku 2050 potýkat s klimatem, o kterém by si dnes tamní obyvatelé mohli nechat spíše jen zdát. Teploty porostou a s nimi i riziko sucha nebo přívalových dešťů a následných povodní. Potvrdila to nejnovější studie vědců z curyšské Eidgenössische Technische Hochschule (ETH Zürich), na kterou odkazuje portál Thisisplace.org.

Švýcaři pro svou studii analyzovali 520 měst po celém světě, včetně hlavních měst a těch, kde populace přesahuje jeden milion obyvatel. Zkoumali aktuální klimatické podmínky a také v minulosti naměřená data (jako teplota, objem srážek, vlhkost a podobně). Na základě těchto zjištění následně modelovali vývoj podnebí, přičemž brali v potaz závazek plynoucí z klimatické konference v Paříži z roku 2015, tedy nedopustit zvýšení globální průměrné teploty o více než dva stupně Celsia do konce tohoto století.

Pětina měst musí počítat s extrémy

Ukázalo se, že 22 procent zkoumaných měst zažije do roku 2050 bezprecedentní klimatickou změnu. Jejich obyvatelé budou muset počítat například s monzunovými dešti, respektive změnou modelu střídání ročních období. V každém pátém městě, kde dosud zažívali jaro, léto, podzim a zimu, jak je známe například z našich zeměpisných šířek, se budou jen střídat období dešťů a období sucha.

„Bude převažovat podnebí, jež zvýší riziko povodní a extrémního sucha,“ řekl portálu Thisisplace.org Jean Francis-Bastin, lídr vědeckého týmu, který za studií stojí. Přitom na základě projekcí Organizace spojených národů bude do poloviny tohoto století ve městech žít téměř sedmdesát procent světové populace.

Problém je v tom, že ne všechna města budou schopna těmto změnám efektivně čelit. Zejména ta v chudých zemích na to budou doplácet nejvíce. V nich se totiž často nacházejí obrovské slumy, chybí zde základní infrastruktura, a tak očekávané klimatické změny situaci tamního obyvatelstva ještě podstatně zhorší.

Na severní polokouli bude podle vědců mnoho měst do třiceti let připomínat místa, která jsou dnes o tisíc kilometrů blíže rovníku. V Evropě by se města mohla do poloviny století oteplit v průměru o 2,5 stupně Celsia. To znamená, že léta ale mohou být teplejší o 3,5 stupně a zimy dokonce o 4,7 stupně, uvedl Francis-Bastin a spol.

Barcelondýn

Podle tohoto scénáře by Londýn měl okolo roku 2050 svým klimatem připomínat spíše dnešní Barcelonu. Při návštěvě Madridu si prý budete připadat jako v Marrákeši a Seattle se bude podobat současnému San Francisku. Japonská metropole Tokio bude mít podnebí jako ve střední Číně, tvrdí švýcarští vědci.

V tomto ohledu mají jistou výhodu města, která se už dnes nacházejí v tropických podnebných pásech. Studie totiž uvádí, že změny klimatu, ke kterým tam má dojít, nebudou znamenat naprostou změnu podnebného modelu. Období dešťů a sucha tam zažívají již dnes, pouze se posunou do extrémnějších poloh. To znamená častější sucha i povodně. „Z oněch dvaadvaceti procent měst, která zažijí bezprecedentní změnu klimatu skoro dvě třetiny leží mezi oběma obratníky. Patří sem například i Kuala Lumpur, Jakarta, Rangún nebo Singapur,“ uvádí autoři studie.

Francis-Bastin a jeho tým ale ve své zprávě pouze nevarují. Dávají také návod, jak se města mohou na příchod klimatické změny připravit a snížit tak dopad zmíněných rizik. Nebo je dokonce zmírnit. „Je nutné, abychom změnili způsob našeho života na Zemi. Jinak se zkrátka budeme muset smířit s tím, že sucha i povodně budou častější a budou mít extrémnější průběh,“ říká Francis-Bastin.

-zm-