INZERCE

V daňových rájích sídlí vlastníci více než 13 tisíc českých společností

Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci roku 2014 dosáhl 13 247 a meziročně se zvýšil o jedno procento (138 firem). Ve srovnání s předchozími lety se dynamika odchodů do daňových rájů znatelně zpomaluje.

Naproti tomu zájem podnikatelů na Slovensku je stále na vzestupu, meziročně se počet firem s vlastníkem z daňového ráje zvýšil o 9,3 % na 4 266. Detailní statistiky za loňský rok zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj ke konci loňského roku kontrolovali 3,2 % (13 247 firem) českých firem, zatímco ke konci roku 2013 se jednalo o 3,3 % % (13 109 firem). Do základního kapitálu těchto podnikatelských subjektů investovali 430 miliard korun, což je meziročně o 7,4 % více.

„Rapidní nárůst objemu základního kapitálu kontrolovaného subjekty z daňových rájů a současně minimální přírůstek v počtu nově vzniklých firem signalizuje, že se jedná o značný odliv kapitálu z ČR, který bude velmi pravděpodobně způsoben daňovou optimalizací. Lze říci, že nové vlastnické struktury založené na daňových rájích jsou více agresivní a snaží se maximálně optimalizovat svůj zisk všemi dostupnými prostředky, což koresponduje s tlakem vlastníků i nejvyššího vedení firem na kontinuální růst jak tržeb, tak zisku,“ komentuje aktuální statistiky analytik Bisnode Michal Řičař.

Největší absolutní přírůstek v roce 2014 zaznamenaly Seychely (110 nových) a Kypr (79), z relativního pohledu byl největší zájem o Marshallovy ostrovy (+77 %), Ostrov Man (+21 %) a Monako (20 %). Naopak počet firem s vlastníky z Nizozemí (-160) dlouhodobě ubývá.

Bisnode, -of-