Několik desítek odborníků z ministerstev, ale i ze stran soukromých zadavatelů, plus hosté ze zahraničí se zúčastní dvoudenní Svatomartinské konference pořádané Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, kterou dnes dopoledne zahájil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v loňském roce řešil podobné množství podnětů jako v předchozích letech. V letošním roce je to zatím také velmi podobné. „Aktivita soutěžitelů není umenšována a nejsou tu objektivní vlivy pro podávání podnětů,“ řekl místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom při zahájení prvního bloku 13. ročníku Svatomartinské konference. Stávající poklidné statistiky narušuje jen oblast fúzí, která vzrostla na 55 posuzovaných případů za rok. „Zejména vzrostl počet fúzí, které jsou na posuzování náročnější, tedy spojování více podniků. Pozorujeme tento trend nejen v České republice, ale i v Evropě a myslím, že bude pokračovat,“ řekl Brom.
V této oblasti zmínil případ spojení Karlovarských minerálních vod a Pepsi. Na začátku listopadu 2018 ÚOHS vydal rozhodnutí se závazkem, že se musejí zbavit některých značek balených vod a čajů. Díky tomu se další významný hráč na trhu – společnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko dostala k možnosti koupit společnosti Toma Natura, kterou vlastnilo právě PepsiCo.
Samostatný a velice diskutovaným odvětvím činnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je Dawn raids (prověřování podezření na protisoutěžního chování přímo na místě). Zatímco v průběhu let 2001 až 2014 realizovali úředníci z ÚOHS přibližně deset takových šetření ročně, od roku 2017 je to okolo 20 případů.
Mohlo by vás zajímat
„V loňském roce jsme provedli 23 šetření, letos do konce října pak 22 šetření. Pouze v jednom případě soud konstatoval, že naše šetření bylo neoprávněné,“ řekl Brom. Narážel tím na čerstvé rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který minulý týden rozhodl o tom, že březnový zásah antimonopolního úřadu v sídle sázkové společnosti Fortuna byl nezákonný. Kromě Fortuny zasahovali úředníci také v Tipsportu. Podle verdiktu, o kterém jako první informovala Česká televize, šlo o takzvané šetření naslepo, za kterým stálo především podání podnětu konkurenční Sazky. „Nelze zcela vyloučit, že podnět Sazky mohl být jen běžnou součástí konkurenčního boje,“ doplnil podle ČT soud. ÚOHS si za svými kroky stojí a podá proti rozhodnutí soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí ÚOHS Martin Švanda uvedl, že úřad měl „poměrně závažné indicie, že u těchto soutěžitelů může docházet k protisoutěžnímu jednání“. Podnět k šetření podala společnost Sazka. Její mluvčí Václav Friedmann uvedl, že Sazka podala podnět, protože měla podezření na protisoutěžní chování.
Podívejte se na fotogalerii z prvního dne 13. ročníku Svatomartinské konference
O problematice šetření na místě se mluví na každé Svatomartinské konferenci, protože jde o poměrně významný krok a zásah do chodů firem. Při místních šetřeních mohou úředníci nahlížet do obchodních záznamů, nacházejících se v těchto prostorách ve fyzické i elektronické podobě. Mohou si přitom také pořizovat jejich kopie, a jsou rovněž oprávněni zapečetit obchodní prostory na nezbytně nutnou dobu. Šetření v obchodních prostorách konkrétního soutěžitele probíhá na základě pověření, vystaveného předsedou ÚOHS, a není k tomu potřeba předchozího soudního povolení. To je vyžadováno jen v případě, pokud by se jednalo o jiné než obchodní prostory, jako např. byty členů statutárního orgánu podezřelé obchodní společnosti. Například v červnu 2015 prováděli úředníci ÚOHS neohlášené místní šetření, týkající se možné kartelové dohody v oblasti přebírání a skladování zboží. V rámci inspekce chtěli zástupci soutěžního úřadu prověřit také obchodní záznamy jednatele společnosti CZECH FROST. Z důvodu, že jednatel jmenované společnosti společně s dalšími zaměstnanci i přes varování neumožnil kontrolu požadovaných dat nacházejících se v počítači, byla firmě uložena pokuta přesahující 1.000.000 korun, která byla později potvrzena krajským soudem.
Na závěr své prezentace představil místopředseda ÚOHS Abecedu veřejné soutěže (www.abecedahs.uohs.cz), která je určena především malým a středním podnikatelům. „Cílem je srozumitelnou formou představit detaily obchodní soutěže, detaily o tom, co děláme a také to, čím se nezabýváme. Postupně plánujeme přidat názorná videa, která pomohou podnikatelům s orientací v této problematice,“ řekl Brom.
Jiří Reichl