Ze Spojených států dnes přišla netrpělivě očekávaná data z trhu práce. USA se tak přidaly k pozitivním číslům z eurozóny.

V USA v prosinci přibylo 292 tisíc pracovních míst. Informovalo o tom hned několik světových ekonomických portálů s odkazem na zprávu amerického Bureau of Labor Statistics (BLS). Podle BLS za poslední rok ve Spojených státech ubylo 800 tisíc nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti klesla za stejné období o 0,6 procentního bodu a poslední tři měsíce se drží na úrovni 5 %.

Největší nárůst zaměstnanosti zaznamenal sektor „profesionální a obchodní služby“, kde přibylo 75 tisíc pracovních míst. Do tohoto sektoru patří služby jak z oblasti financí, tak z managementu, či technické a zprostředkovací služby. Následuje sektor vzdělávání a zdravotnických služeb (+59 tisíc) a stavebnictví (+45 tisíc).

Míra nezaměstnanosti sice zůstává již po celé tři měsíce na 5% úrovni, tedy nejnižší od roku 2008, avšak počet dlouhodobě nezaměstnaných (lidí, kteří jsou bez práce déle jak půl roku) se během posledního roku snížil o 687.

Eurozóna zdatně sekunduje

Pozitivní americká data z pracovního trhu přišla jen den po těch z eurozóny. Nezaměstnanost v zemích platících eurem je na nejnižší úrovni od října 2011, i když je tamní míra nezaměstnanosti dvojnásobná oproti Spojeným státům. Podle Eurostatu dosáhla listopadová míra nezaměstnanosti v eurozóně 10,5 %, což je proti říjnu 2015 pokles o 0,1 procentního bodu Celá evropská osmadvacítka vykázala ve stejném období nezaměstnanost na úrovni 9,1 %, tedy také o 0,1 procentního bodu méně než v předchozím měsíci.

V eurozóně tak bylo necelých 17 milionů nezaměstnaných, z nichž celou čtvrtinu tvoří mladí do 25 let. Přesto je mladých nezaměstnaných v eurozóně o 163 tisíc méně, než ve stejném období předchozího roku. Nejnižší nezaměstnanost jak v rámci eurozóny, tak v rámci EU 28 vykazuje Německo, a sice 4,5 %, přičemž jen o 0,1 procentního bodu vyšší nezaměstnanost má druhé Česko. Nejhorší je naopak situace ve Šapnělsku (21,4 %) a Řecku (24,6 %).

Oba regiony vykazují lepší čísla, než ekonomové všeobecně očekávali. Spíše se počítalo s hodnotami na úrovni předchozích měsíců. „Prosinec byl skutečně ohromující. Bude velmi obtížné tento vývoj udržet i v následujících měsících,“ komentoval data z amerického trhu práce hlavní ekonom agentury Moody´s Ryan Sweet pro portál Marketwatch.com.

Evropská data z trhu práce jen potvrzují, že důvěra v ekonomiku eurozóny roste. To mimo jiné potvrdil prosincový index spotřebitelské důvěry a indikátor ekonomického sentimentu, který měří Eurostat. „Oživení pokračuje, i když je stále podkopáváno nízkou inflací, kterou dolů tlačí levná ropa i poněkud silnější euro,“ sdělila agentuře Bloomberg Aline Schuilingová, hlavní ekonomka ABN Amro.

Co na to Fed a ECB?

V souvislosti s překvapivě dobrým vývojem na americkém i evropském trhu práce se hned objevily spekulace o možných reakcích tamních centrálních bank. Zatímco v případě Evropské centrální banky se spíše hovoří o tom, že její politika kvantitativního uvolňování konečně nese hmatatelné ovoce, Fedu se spíše předpovídá, že nebude váhat s dalším zvedáním sazeb. Nejbližší zasedání Komise pro operace na volném trhu (FOMC) sice proběhne už na konci ledna, ale analytici spíše očekávají, že Fed zvýší sazby až na tom dalším, tedy v polovině letošního března.

„Data z trhu práce ukazují, že trh se neustále zlepšuje. Pokud tento trend bude pokračovat, za chvíli se dostaví tlak na růst mezd a inflace se dostane do normálních kolejí. To Fedu zřejmě zavelí, aby konal ve jménu svého mandátu,“ řekla portálu Marketwatch.com Aneta Markowská, hlavní ekonomka pobočky Société Générale v New Yorku.

-usi-