Jako každý týden přinášíme pro předplatitele Ekonomického deníku přehled toho nejdůležitějšího, čím se budou v následujících týdnech a měsících zabývat poslanci a co v následujících letech může ovlivnit život všech obyvatel ČR. Lidovci předkládají novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení, který původně vznikl ve vládě Bohuslava Sobotky a mohl by přinést úlevu v odvodech pro rodiny s dvěma a více dětmi. Novelizován by mohl být i zákoník práce, který přináší nápravu nezamýšleného dopadu jedné z předchozích novel. Digitální služba jako právo je něco, co bude díky zákonu o právu na digitální službu, brzy skutečností. Ratifikaci čekají změny v Mezinárodní úmluvě proti dopingu ve sportu.
[mn_protected]
Novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení
Marian Jurečka a další poslanci z KDU-ČSL předkládají novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení, která byla schválena ještě vládou Bohuslava Sobotky, ale již nebyla v minulém volebním období projednána. Zákon přináší snížení odvodů na sociálním pojištění pro lidi s dvěma a více dětmi. „Cílem navržené úpravy je posílení principu zásluhovosti pracujících rodičů na výchově dětí, posílení příjmové situace rodin s více dětmi a podpora zvyšování počtu dětí v rodině,které budou v budoucnu plátci daní a pojistného na důchodové pojištění,“ slibují si od novely lidovci. Možnost snížení by se podle odhadů měla týkat až 730 tisíc osob a státní rozpočet by se musel vypořádat s výpadkem ve výši 3,8 miliard korun ročně.
Projde to? Zákon byl schválen vládou Bohuslava Sobotky, ale současnou vládu to nijak nezavazuje a k zákonu se bude teprve vyjadřovat. K zákonu se však v minulosti vyjádřili negativně komunisté, kterým se nelíbí, že by v budoucnu chyběly finance na důchody. Dá se očekávat, že ani současná vláda nenechá řešení sociální politiky na opozici a zákon Sněmovna pravděpodobně zamítne.
Novela zákoníku práce
Hnutí STAN včele s poslankyní Věrou Kovářovou předkládá návrh novely zákoníku práce, která přináší pouze kosmetickou úpravu, která je však podle předkladatelů důležitá. „Dosavadní právní úprava obsažená v zákoníku práce obsahuje pouze úpravu odpovědnosti za škodu vzniklou žákům základních škol, nikoliv dětem v mateřských školách. Těm se za škodu odpovídá podle jiného právního předpisu. Současný stav může způsobit problémy, pokud jedna právnická osoba provozuje jak základní školu, tak i mateřskou školu: v takovém – nikoli výjimečném – případě by ředitel těchto škol musel uzavřít dvě zcela rozdílné pojistné smlouvy, což obecně není žádoucí,“ říkají k navržené změně předkladatelé. Podle poslanců na problém doposud nikdo neupozornil a pojišťovny tuto skutečnost ignorují, ale v případě pojistné události by mohla nastat potíž s vyplacením pojistného. Předkladatelé chtějí, aby byl zákon přijat poslaneckou sněmovnou již v prvním čtení.
Projde to? Současný stav pravděpodobně opravdu není žádoucí a ke stejnému závěru došlo ve své připomínce i Ministerstvo spravedlnosti. „Sdílíme názor předkladatelů, že shora popsaná dvojkolejnost není důvodná a měla by být odstraněna,“ uvádí ministerstvo ve stanovisku. Je tedy dost pravděpodobné, že nová úprava bude schválena, ale důležité bude stanovisko celé vlády.
Návrh na vydání zákona o právu na digitální služby
Poslankyně Barbora Kořanová předkládá návrh na vydání zákona o právu na digitální služby. Zákon by měl přinést všem fyzickým i právnickým osobám možnost komunikovat s orgány státní moci a provádět úkony skrze datovou schránku nebo elektronickou poštu ve spojení se uznávaným elektronickým podpisem. „V současné době neexistuje ucelená právní úprava postavení uživatelů služeb při poskytování služeb orgány veřejné moci. Doposud ani neexistuje žádný relevantní a státem garantovaný přehled služeb orgánů veřejné moci (respektive jejich úkonů vůči uživatelům služeb), na které má de facto každá osoba při splnění příslušných předpokladů právo a které je orgán veřejné moci povinen poskytnout,“ říkají k cílům zákona předkladatelé. V případě, že zákon projde budou mít úřady povinnost poskytovat své služby a přístup k informací vše žadatelům i elektronickou cestou.
Projde to? Pod zákonem je podepsáno celkově 136 poslanců napříč politickým spektrem. Zákon takřka s jistotou projde.
Vyslovení souhlasu s ratifikací změny Mezinárodní úmluvy proti dopingu ve sportu
Poslanci budou v blízké budoucnosti zaujímat stanovisko k souhlasu s ratifikací změny Mezinárodní úmluvy proti dopingu ve sportu. „Změny Přílohy I každoročně reagují především na vývoj nových látek a metod zneužívaných k dopingu ve sportu jejich zařazením na seznam. Průběžně dochází také k vyřazování některých látek a metod ze seznamu, pokud jejich zařazení na seznam nadále nesplňuje kritéria stanovená Světovou antidopingovou agenturou. Změny Přílohy II zjednodušují pro sportovce i lékaře použití některých nejméně závažných dopingových látek k lékařským účelům,“ uvádí k mezinárodní smlouvě důvodová zpráva vypracovaná vládou.
Interpelace Zbyňka Stanjury na ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou
Zbyněk Stanjura interpeloval Janu Maláčovou ohledně plánů ministerstva na změny soukromého spoření na penzi. Poslance především zajímalo, jak se ministerstvo vypořádá se snížením závislosti občanů na prvním, státem financovaném pilíři. Jana Maláčová však odpověděla pouze obecně a sdělila, že se problematikou zabývá mimo jiné Komise pro spravedlivé důchody, kterou ustanovila. Ministryně zároveň dodala, že je nutné zlepšit informovanost obyvatelstva ohledně snížení životní úrovně v penzi, aby byli více motivování si na penzi spořit.
[/mn_protected]
Michal Ožuch