INZERCE

Sériová výroba cvičného letounu L-39NG má začít letos Repro: aero.cz

ÚOHS souhlasí s převzetím Aera Vodochody Omnipolem spolu s maďarským investorem

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes oznámil, že souhlasí s převzetím společnosti Aero Vodochody firmou AERO Investments Partners Zrt., kterou spoluvlastní majitel Omnipolu Richard Háva a maďarský podnikatel András Tombor. 

Letecká továrna Aero Vodochody a její sesterská firma Aero Vodochody Aerospace mění majitele. Padla poslední překážka k jejich prodeji skupinou Penta novému majiteli – firmě AERO Investments Partners Zrt, která patří rodině majitele skupiny Omnipol Richardu Hávovi a maďarskému byznysmenovi Andrási Tomborovi. S prodejem souhlasil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„Úřad konstatoval, že posuzované spojení soutěžitelů nezvýší tržní sílu spojovaných soutěžitelů natolik, aby vedlo ke vzniku nebo posílení dominantního postavení spojujících se soutěžitelů nebo některého z nich, které by mělo za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. V oblasti výroby a prodeje cvičných a lehkých bojových letadel, v oblasti poskytování servisních služeb uživatelům letadel vlastní výroby, stejně tak i v oblasti dodávek dílů jiným výrobcům letadel představuje z celosvětového hlediska skupina AERO soutěžitele, který dosahuje malého tržního podílu. Současně bude i nadále skupina AERO na globálním trhu vystavena konkurenčnímu tlaku ze strany velkého množství zahraničních soutěžitelů zaujímajících obdobné či silnější postavení. V uvedených oblastech nedochází v důsledku spojení k žádným podstatným změnám,“ uvádí se v prohlášení ÚOHS.

„Značka Aero má ve světě skvělé renomé a jsme přesvědčeni, že nastávající změna vlastníka bude pozitivní z hlediska stability firmy, rozvoje programu L-39NG
i dalších výrobních programů,“ uvedl již dříve mluvčí Aero Vodochody Tobiáš Tvrdík s tím, že nepředpokládá, že že by změna vlastnické struktury měla nějak limitovat obchodní potenciál Aera. „Naopak očekáváme, že naši pozici na trhu posílí,“ dodal Tvrdík.

Maďarský vstup do Aera by mohl být předzvěstí obchodu pro maďarskou armádu, ta mohutně přezbrojuje

O Andrási Tomborovi se zejména v maďarských médiích mluví jako o podnikateli blízkému premiéru Viktoru Orbánovi. Vzhledem k tomu, že právě Orbán klade důraz na modernizaci maďarské armády, může se zdát vstup maďarského investora do zbrojařské firmy jako prozíravý krok. Stejně jako v České republice jsou ve službě maďarské armády nadzvukové Gripeny, pronájem však končí za 6 let. Velice se spekuluje o tom, že se Maďaři pro další generaci letounů přikloní k americkým stíhačkám. Budou však potřebovat i podzvukové letouny a to by mohla být příležitost pro Aero i z toho důvodu, že tamní armáda již se stroji z Vodochod má své zkušenosti. Většinové vlastnictví letecké továrny maďarským obchodníkem, navíc blízkým přítelem premiéra, by mohlo být velkým závažím na miskách vah při rozhodování o dodavateli tohoto letounu pro maďarskou armádu.

Jiří Reichl