Úterý, 9. března, 2021

ÚOHS pokutuje další IT kartel, jsou v něm známé firmy. Celkově mají zaplatit 75 milionů korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Při zakázce na rozvoj služeb egovernmentu v Olomouckém kraji se podvádělo. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se zástupci významných firem v IT oboru dohodli na společném postupu v této zakázce. ÚOHS „ohodnotil“ toto počínání pokutami v souhrnné výši 74 622 000 korun za kartelovou dohodu v souvislosti s veřejnou zakázkou. Rozhodnutí není pravomocné. Firmy se mohou odvolat.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil svým prvostupňovým rozhodnutím společnostem AUTOCONT, TESCO SW, ICZ, MERIT GROUP, A-Scan, Asseco Central Europe, FPO pokuty v souhrnné výši 74.622.000 korun za kartelovou dohodu v souvislosti s veřejnou zakázkou. Rozhodnutí není dosud pravomocné a mohou být proti němu podány rozklady.

Dle ÚOHS se účastníci řízení dopustili porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže tím, že si prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělili plnění veřejné zakázky „Rozvoj služeb e-Governmentu v Olomouckém kraji“, kterou v roce 2012 zadával Olomoucký kraj. Členové kartelu se také nezákonným způsobem podíleli na tvorbě zadání předmětné zakázky. Cílem zakázané dohody bylo ovlivnit výsledek zadávacího řízení tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná. Svůj plán následně realizovali tím způsobem, že dne 30. 4. 2012 byly podány dvě sladěné nabídky, a to výhodnější nabídka společnosti AutoCont CZ, ve které byli ostatní účastníci řízení jako subdodavatelé, a krycí nabídka společnosti ICZ.

Společnost  A-Scan s.r.o. podala v tomto případě žádost o snížení pokuty (tzv. narovnání), na jejímž základě jí byla snížena pokuta o 20 %.

-red-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter