ÚOHS odhalil další kartel ve veřejných zakázkách, dodavatelé AV techniky zaplatí přes 800 000 Kč

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil prvostupňovým rozhodnutím dvěmě společnostem. BusinessCom a Nowatron Elektronik dostaly pokuty v celkové výši 837 000 Kč za kartelovou dohodu typu bid rigging.

ÚOHS vyšetřoval podezřelé zakázky už od dubna 2018. Při místním šetření v jiném přídpadě zajistili úředníci e-mailovou komunikaci mezi oběma společnostmi.

Podezřejní se potvrdilo a rozhodnutí je teď už pravomocné. Soutěžitelé uzavřeli zakázanou dohodu typu bid rigging tím, že v roce 2017 koordinovali svou účast a nabídky do výběrového řízení k veřejné zakázce „Úprava řečnických stolků MPO“ pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a k veřejné zakázce „Obnova a doplnění AV techniky“ pro Národní Galerii v Praze. Společnosti dosáhly slaďováním svých nabídek toho, že v obou výběrových řízeních zvítězila společnost BusinessCom.

Společnosti využily procedury narovnání, za což jim byly sníženy pokuty o 20 %. Výsledná pokuta pro BusinessCom činí 318 000 Kč, pro Nowatron činí 519 000 Kč.

Bid rigging jsou tajné kartelové dohody uzavírané mezi účastníky výběrových řízení v úmyslu ovlivnit výsledek výběrového řízení ve prospěch dosažení předem dohodnutého cíle. Tuzemský ÚOHS je v jejich odhalování úspěšný. Podle analýzy mediální agentury Policy and Regulatory Report, která se specializuje na zpravodajství týkající se hospodářské soutěže a veřejné podpory, je v tom druhý nejlepší v Evropě. Potírání bid riggingu taky patří mezi hlavní priority.

-Redakce-

 

O dalších rozhodnutích ÚOHS jsme psali zde:

ÚOHS zrušil tendr na policejní i běžná auta za 2,25 miliardy

NSS korigoval přílišnou zbrklost ÚOHS ve správním řízení

Soud pranýřuje ÚOHS a ministerstvo dopravy za nesprávnou aplikaci práva při mýtném tendru, hovoří…

ÚOHS dal za pravdu OKsystemu, zastavil druhý tendr na dávkový systém