Svérázný miliardář Pavel Tykač oznámil záměr nakoupit na trhu až devět milionů kusů akcií společnosti ČEZ. Jedno procento akcií ČEZ už má, nyní by tak svůj podíl navýšil na 2,67 procenta. Objevují se spekulace, zda za tím není víc než uložení volných peněz.
Akcie chce Tykač nakoupit prostřednictvím své firmy Belviport Trading registrované na Kypru. Transakce je dle tiskové zprávy Belviport jednorázovým rozhodnutím firmy a ČEZ zůstane jeho dlouhodobou finanční investicí. Manažery této miliardové transakce budou společnosti Citibank, Credit Suisse a Patria Finance.
Akcie ČEZ na zprávu reagovaly výrazným růstem, v první hodině obchodování na pražské burze posílily o 3,3 procenta na 863 korun za kus. Zmíněný balík 9 milionů akcií ČEZ tak má tržní hodnotu 7,77 miliardy korun.
Belviport Trading již dříve akcie ČEZ nakupoval, k 1. únoru oznámil České národní bance dosažení jednoprocentního podílu. Od této hranice musejí investoři své nákupy a prodeje většího balíku akcií hlásit ČNB. Současně mají akcionáři, kteří drží aspoň jedno procento akcií společnosti ČEZ, právo svolat mimořádnou valnou hromadu.
Je otázkou, co tímto nákupem akcií za miliardy korun Tykač sleduje. „Velký insider nebo neslušná kulišárna, 7,5 miliardy není klasická tržní spekulace! Není složité si dovodit, že vedení ČEZ a energetické aktivity pana Tau (Tykače – pozn.red.) jsou si příbuzné a blízké – viz Počerady,“ uvedl na Twitteru analytik a investor Michal Šnobr. Ten se součástí sdružení investorů okolo skupiny J&T, které dohromady vlastní přes jedno procento akcií ČEZ.
Mohlo by vás zajímat
Zatím lze jen spekulovat, o jaké „kulišárny“ by se mohlo jednat. Třeba odkup dalších uhelných elektráren? Těžko říct.
Nejdřív nepřátelé, pak partneři
Když se ohlédneme do minulosti, vztah mezi polostátní energetickou skupinou ČEZ a Tykačovou skupinou Sev.en Energy prošel různými fázemi. V minulosti zde vládlo až nepřátelství, vrcholící v roce 2011. Ostré spory se tehdy vedly o cenu hnědého uhlí z Tykačových dolů. V té době se spekulovalo o tom, že se Tykačovi lidé podíleli na diskreditaci a pádu tehdejšího šéfa ČEZ Martina Romana.
Nepřátelské vztahy skončily po uzavření „mírové dohody“ v roce 2013. ČEZ pod vedením Daniela Beneše se tehdy s Tykačem dohodl na podmínkách dlouhodobého odběru uhlí – až za horizont roku 2050. Současně Tykačova skupina Sev.en koupila Elektrárnu Chvaletice a získala opci na Elektrárnu Počerady. K převodu této elektrárny na nového vlastníka došlo k datu 31.12.2020. Ke stejnému datu skončil (z dnešního pohledu již absurdní) kontrakt na odběr mosteckého uhlí až do roku 2062.
Miliardář Pavel Tykač, kterého loni týdeník Euro zařadil na pozici devátého nejbohatšího byznysmena v Česku a na Slovensku, se netají zájmem expandovat. Vedle uhelných elektráren a těžby má zájem také o ocelářství, petrochemii nebo další „špinavé“ průmyslové sektory, které už ekologicky citlivým investorům nějak „nevoní“. Tykač loni koupil podíl v Moneta Money Bank, ale i tady jsou jeho záměry podobně tajemné jako v případě Skupiny ČEZ.
David Tramba