INZERCE

Týden ve znamení americké centrální banky (FED) a HDP

Startuje týden, ve kterém bude kromě akciových zisků hrát prim zasedání Fedu a výkon Ameriky a Evropy v prvním kvartále tohoto roku. Co tedy budeme sledovat?


Zasedání Fedu nepřinese s pravděpodobností hraničící s jistotou změnu v nastavení měnové politiky. Pozornost se zaměří na změnu v doprovodném komentáři a na to, zda Fed nezačne opatrně koketovat s růstem sazeb na červnovém zasedání. Ve prospěch pokračujícího utahování měnové politiky by teoreticky mohla hrát klidnější situace na globálních trzích, slabší dolar a o něco přívětivější čísla z Číny. Na druhou stranu holubice uvnitř Fedu mohou pohotově argumentovat sérií posledních slabších čísel z americké ekonomiky – především spotřebitelé nehledě na vylepšující se trh práce nepředvádí v USA žádné zázraky. Blíže k našemu výhledu na Fed v části o dolaru.
Ve stínu Fedu v tomto týdnu uvidíme, jak rychle rostla americká ekonomika v prvním kvartále. Negativní dopad levných cen ropy na investice a výkon části průmyslu šel ruku v ruce s mdlými útratami spotřebitelů – celkově tak počítáme s tím, že tempo americké ekonomiky se pohybovalo v prvním kvartále pouze okolo 1 % (mezikvartálně anualizovaně).A výkon hospodářství za první kvartál zahlásí tento týden i eurozóna. I když byla v prvním kvartále relativně odolná vůči špatným zprávám z Číny, meziroční dynamika by měla lehce zpomalit (na 1,3 % y/y). Čekáme o něco výraznější zpomalení u Německa a lehké přivření růstových nůžek mezi Berlínem, Paříží a Římem.
S tím by mohla být ECB teoreticky spokojena. Na druhou stranu ji asi v tomto týdnu nijak zvlášť nepotěší souhrnná inflace za 19 zemí eurozóny. Ta by po krátkém březnovém nárůstu měla v dubnu opět poklesnout pravděpodobně lehce pod nulu, kde se bude pohybovat do začátku léta.
Pro většinu měnových párů včetně euro-dolaru ale nakonec více než evropská čísla bude důležité zasedání Fedu a zda se po něm začnou na trhy znovu vracet sázky na růst sazeb v USA. Ty jsou v případě červnového zasedání v tuto chvíli minimální.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny