Ministerstvo životního prostředí odsouhlasilo záměr na získávání manganu ze starých hald po těžbě u Chvaletic a Trnávky v Polabí. Investorem je česká firma Mangan Chvaletice, kterou vlastní kanadská Euro Manganese. Záměr počítá s produkcí 50 tisíc tun manganu ročně po dobu 25 let, a to nejdříve od roku 2028.
Jak ministerstvo uvedlo ve svém stanovisku v rámci posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), souhlas je podmíněn celkem 36 podmínkami. Ty se týkají hlavně budoucího zabezpečení výsypek včetně sanačních a rekultivačních postupů, měření hlukové zátěže v okolí a ochrany živočichů. Proces EIA byl v tomto případě poměrně dlouhý, trval přes tři a půl roku.
Získáním kladného stanoviska se již pochlubila kanadská Euro Manganese na svém webu. „Schválení EIA je klíčovým povolením, po kterém mohou následovat další povolení včetně územního rozhodnutí a stavebního povolení. Umožňuje také společnosti postoupit ke konečnému stanovení těžebních práv pro tento projekt,“ uvedla společnost Euro Manganese v tiskové zprávě. Zmínila také jmenování Tima Kindreda do pozice projektového ředitele pro český projekt.
„Posouzení environmentálních a sociálních dopadů projektu Chvaletice je významným povolovacím milníkem. Je to důkaz svědomitého přístupu a mnohaletého úsilí jak našeho českého týmu, který se na cestě zapojil do mnoha skupin zainteresovaných stran, tak našeho inženýrského týmu. Následovat budou další povolení potřebná k produkci vysoce čistého manganu, který patří mezi základní součásti lithium-iontových baterií pro elektrická vozidla,“ doplnil výkonný ředitel Euro Manganese Matthew James.
Mohlo by vás zajímat
Kanadská společnost Euro Manganese se již dříve v oznámení pro burzy a investory pochlubila úspěšným testem produkce vysoce čistého monohydrátu síranu manganu v Demonstračním závodě Chvaletice. Loni v říjnu oznámila uzavření dohody se společností ČEZ. Jejím výsledkem je nájemní smlouva, která firmě otevírá přístup na pozemky ve vlastnictví energetické skupiny. Souhlas ČEZ byl zásadní, týká se totiž zhruba 60 procent pozemků v areálu odkaliště u Chvaletic.
Byznys za desítky miliard korun
I když to tak na první pohled nemusí vypadat, jedná se o poměrně lukrativní byznys. Kanadská firma Euro Manganese v létě roku 2022 zveřejnila analýzu, podle které dosahuje čistá současná hodnota projektu 1,34 miliardy dolarů (31,5 miliardy korun). Počítá zde s časovou hodnotou peněz, každý další rok je zohledněn diskontní mírou osm procent. Pokud bychom hodnotu peněz v čase zanedbali, tak zisk po zdanění během 25letého provozu závodu u Chvaletic dosáhne celkem 5,9 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 140 miliard korun.
Takový balík peněz může vyvolat u řady lidí, a to včetně politiků, závist. Možná proto kanadský investor v prezentaci zmiňuje, že na projektu výrazně vydělá také Česká republika. Hodnota zaplacených daní ze zisku a poplatků na vydobytý nerost během 25 let dosáhne 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun). Další daně do státní kasy poplynou díky 400 pracovním místům v závodě na zpracování manganu. Dalším bonusem pro region bude omezení úniku jedovatých látek z hald po historické těžbě.
Poptávka po manganu je v posledních letech tažena jeho využitím v lithium-iontových bateriích. Euro Manganese již dokonce uzavřelo smlouvu s prvním zákazníkem. Odběratelem českého manganu bude francouzský Verkor, který chce ve velkém rozjet výrobu baterií pro elektromobily. Zatím se jedná o nezávaznou dohodu, která měla platit od roku 2027. Tento termín už kanadský investor nejspíš nestihne, za reálný lze označit start produkce manganu o jeden či dva roky později.
David Tramba