Data z amerického trhu práce vzbuzují mírnou ostražitost. Pravděpodobnost zvýšení sazeb FEDem ještě letos klesá.
Zaměstnanost v USA v září vzrostla méně, než se očekávalo. Mzdy stagnovaly a míra nezaměstnanosti se nezměnila, jelikož někteří lidé opustili pracovní sílu. Mohou to být první signály, že celosvětové zpomalení a propad finančních trhů začaly ovlivňovat největší ekonomiku světa.
V září letošního roku bylo v USA vytvořeno jen 142 tisíc nových pracovních míst, ačkoli například podle průzkumu agentury Bloomberg až 96 ekonomů očekávalo, že během září vznikne 201 nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti zůstala na úrovni 5,1 procent. Mzdové sazby oproti předchozímu měsíci vzrostly jen zanedbatelně, čili prakticky stagnovaly.
Zpráva o trhu práce obhajuje odložení zvýšení sazeb FEDem a připouští, že sazby porostou až v příštím roce. Ochabnutí zahraničních trhů, silný dolar, nízké ceny ropy, které ubíjejí export a zpracovatelský průmysl, zvyšují riziko, že zaměstnavatelé budou váhat s nabíráním většího objemu zaměstnanců. „Tohle je možná důkaz, že se věci možná trochu zadrhávají,“ řekl Michael Feroli, hlavní ekonom JP Morgan. „
Zaměstnavatelé nabírali pracovní sílu v odvětvích jako maloobchod, vzdělání, volnočasové aktivity nebo pohostinství.
Janet Yellenová minulý týden prohlásila, že stále ještě existují lidé, kteří hledají práci na plný úvazek, a mohli by tak vstoupit na pracovní trh, pokud bude míra nezaměstnanosti i nadále klesat. K tomu ovšem poznamenala, že „to může také znamenat dočasný pokles míry nezaměstnanosti pod úroveň, která je slučitelná s dlouhým obdobím a stabilní inflací na úrovni 2 procent.“
Na svém zářijovém zasedání se tvůrci hospodářské politiky shodli, že ona dlouhodobá míra nezaměstnanosti odpovídá hodnotě 4,9 %. Centrální bankéři odložili zvýšení základní úrokové sazby, která je blízká nule již od prosince 2008. Příští zasedání FEDu se koná 27. a 28. října a Yellenová je přesvědčena, že zvýšení sazeb ještě v tomto roce stále připadá v úvahu.
-usi-