Jedním z důsledků války na Ukrajině je fakt, že ruský kapitál mizí z Česka. Podniky Škoda JS, Expobank CZ a Aircraft Industries převzali čeští majitelé, výrobce elektronických součástek NVision Czech Republic nedávno koupili top manažeři. Sberbank CZ skončila v likvidaci, další podniky s ruským majitelem mají zablokované akcie po zásahu FAÚ.

Ve čtvrtek se podařilo dokončit převod strategicky nejcitlivější firmy z ruského vlastnictví. ČEZ po získání všech potřebných povolení dokončil převzetí společnosti Škoda JS, která zajišťuje modernizaci a údržbu jaderných elektráren. Díky tomu, že již Škodu JS nevlastní „toxická“ ruská Gazprombank, se plzeňskému podniku také otevírá cesta k zakázkám na stavbě nových jaderných bloků v Česku i jiných zemích.

„ŠKODA JS je naším klíčovým dodavatelem a získáním kontroly nad touto firmou jsme významně posílili naši energetickou bezpečnost. Antimonopolní řízení nebylo, zejména s ohledem na válečný stav na Ukrajině, nijak jednoduché. Jsme rádi, že jsme transakci úspěšně dokončili,“ řekl k dokončení transakce Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika ČEZ.

Aby mohl ruský vlastník odejít co možná nejdříve, odehrála se transakce ve dvou krocích. Ruský vlastník se stáhl již v polovině června, kdy akcie Škody JS dočasně převzala brokerská a investiční společnost Wood & Company. U ní byly akcie „zaparkovány“ do doby, než ČEZ získal nezbytná vyjádření antimonopolních úřadů včetně českého ÚOHS. Spolu se Škodou JS přebírá ČEZ také její 17procentní podíl v jaderně výzkumném ústavu ÚJV v Řeži u Prahy.

Sberbank CZ bez licence

Největší společností pod ruskou kontrolou u nás byla Sberbank CZ. Její případ se podařilo vyřešit poměrně rychle. Po masivním výběru peněz ze strany klientů zahájila Česká národní banka na konci února řízení o odnětí licence a na konci dubna ji definitivně odebrala. Vklady do 2,5 milionu korun vyplatil klientům Garanční systém finančního trhu (GSFT). Vyplacení zbylých peněz bude záviset na výsledku prodeje úvěrového portfolia.

Soutěž o balík úvěrů o nominální hodnotě 47,1 miliardy korun vyhrála Česká spořitelna, která na počátku listopadu podepsala s insolvenční správkyní příslušnou smlouvu. Podmínky prodeje jsou příznivé – zvýhodněné skupiny věřitelů by měly nazpět získat 100 procent vkladů ve Sberbank CZ, ostatní přes 90 procent. Navzdory výhodným podmínkám někteří věřitelé proces prodeje napadli žalobami, což řešení situace padlé banky protahuje a komplikuje.

Mohlo by vás zajímat

Také Expobank CZ už zmizela z českého trhu. Jednu z nejmenších bank v Česku vlastnil od roku 2014 ruský bankéř korejského původu Igor Kim. Již v březnu se objevily první zprávy, že banka je na prodej. V září ji koupila banka Creditas miliardáře Pavla Hubáčka. Nový vlastník krátce poté změnil název z Expobank CZ na Max banku. Ta bude čistě retailovou bankou se zaměřením na online služby.

Co se od února odehrálo v případě dalších firem s ruskými majiteli? Stručný přehled nabízíme v následujícím přehledu.

  • Na konci dubna přešel do českých rukou podnik Aircraft Industries z Kunovic u Uherského Hradiště. Výrobce malých dopravních letadel L-410 do té doby nepřímo vlastnil ruský oligarcha Iskander Machmudov a většina vyrobených letounů směřovala do Ruska. Současným vlastníkem je Ompo Holding (mateřská společnost Omnipolu), který vlastní Richard Háva a jeho synové.
  • Mezi nejúspěšnější podniky v Česku s ruským vlastníkem patří Cerva Group, lídr na trhu s pracovními oděvy a pomůckami pro dělníky v průmyslu a stavebnictví. Od roku 2016 firmu vlastnil ruský Vostok-Service. Letos v březnu se novým majitelem stala kyperská firma Fastpath Solutions, kterou vlastní byznysmen Valentin Tikanov. Podle zdroje Ekonomického deníku se tak stalo poté, co nevyšel prodej zájemcům z Německa, Británie či Spojených států. Ti po ruském útoku na Ukrajinu ztratili o transakci s ruským Vostokem zájem, nebo výrazně snížili své cenové nabídky.
  • Ve vážných ekonomických problémech se potácí ČKD Blansko Holding, strojírenský podnik zaměřený na výrobu turbin a dalších zařízení pro vodní elektrárny. Již několik let má potíže se získáváním zakázek a propouští zaměstnance. Jak v květnu uvedla Česká televize, Finanční analytický úřad (FAÚ) vydal předběžné opatření, kterým zmrazil akcie ČKD Blansko Holdingu. Za reálného koncového vlastníka je totiž považován poslanec ruské Státní dumy Andrej Trifonov, který se kvůli podpoře agrese vůči Ukrajině dostal na sankční seznam Evropské unie.
  • Podnik Moravia Gas Storage vlastní nejmodernější podzemní zásobník v Česku, nachází se u Dambořic na jižní Moravě. Polovinu akcií zde má skupina KKCG miliardáře Karla Komárka, druhou drží ruský Gazprom. Ten si pronajal 90 procent kapacity a „proslavil“ se tím, že loni na podzim zásobník nenaplnil. Výsledkem byl zásah české vlády a poslanců, kteří novelou energetického zákona umožnili zabavení nevyužité kapacity a její přenechání jiným zájemcům. Objevily se i úvahy o vyvlastnění podílu Gazpromu v moravském zásobníku, ale zatím se tak nestalo.
  • Na počátku listopadu prodal ruský podnik NVision Group dceřinou společnost NVision Czech Republic trojici topmanažerů balkánského a ukrajinského původu. Na transakci upozornil web Seznam zprávy, který připomněl, že NVision vlastní miliardář s vazbami na Kreml Vladimir Jevtušenkov. Změna už byla zapotřebí. Pro český podnik, který se zaměřuje na výrobu elektrosoučástek pro telekomunikace a automobilový průmysl, byl už toxický ruský vlastník příliš zatěžující.
  • Ruského vlastníka má stále známý zpracovatel drahých kovů Safina z Vestce u Prahy. Od podzimu 2014 ji vlastní ruská Renova Group oligarchy Viktora Vekselberga. Podle zápisu v Evidenci skutečných majitelů ji prý už neovládá. Jako reálný koncový vlastník je od června 2019 zapsán ruský byznysmen Alexandr Okatov, který dříve pro Vekselberga pracoval. Na rozdíl od něj se však nenachází na sankčním seznamu Spojených států.
  • FAÚ již na počátku března zablokoval akcie ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel. Tady je situace o to složitější, že reálný koncový vlastník podniku není znám a nelze jej z veřejných zdrojů zjistit. Podle informací Ekonomického deníku zastupuje utajené investory ruská Vněšekonombank, která úkoluje a kontroluje manažery hutí. Dlužno dodat, že Vněšekonombank je zařazena na sankčních seznamech v USA i v Evropské unii.

David Tramba