Středa, 25. května, 2022

Švédské bezpečnostní složky znepokojily velké křídlové drony nad jadernými elektrárnami

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Švédsko řeží vážný bezpečnostní incident, který se týká energetiky. A nejen jí. Nad jadernými elektrárnami Forsmark a Oskarshamn u Baltského moře byly spatřeny velké křídlové drony, další pak nad elektrárnou Ringhals. Bezpilotní stroje přelétaly i nad letišti a královským palácem. O incidentu informovaly deník Aftonbladet a zpravodajská agentura DPA. Švédské bezpečnostní složky jsou „v pozoru“.

Drony byly spatřeny nad třemi jadernými elektrárnami, včetně nejznámější elektrárny Ringhals. Zatím není zřejmé, kdo za těmito incidenty stojí. Vyšetřuje je švédská tajná policie Säpo.

Vyjma přelety nad třemi jadernými zařízeními byl pohyb dronů zaznamenán i nad letišti a královským palácem.

V úterý byly čtyři velké křídlové drony hlášeny například ze čtvrti Nacka na jihovýchodě Stockholmu, uvedl švédský deník Aftonbladet. Ten také tvrdil, že kvůli přeletům bezpilotních letounů úřady v úterý večer odklonily dopravu z letiště Bromma severně od Stockholmu. List Göteborgs-Posten ale napsal, že letiště tuto informaci popřelo.

Úřady zatím nechtějí sdělovat informace o tom, kdo za přelety záhadných dronů stojí.

Podle místních médií policie a pobřežní stráž prohledávají moře a ostrovy v okolí Stockholmu.

Švédská média uvedla, že drony byly zpozorovány nejprve nad jadernou elektrárnou Forsmark. Tajná služba Säpo pak ale oznámila, že vyšetřuje i dřívější lety dronů v blízkosti elektráren Ringhals a Oskarshamn. Služba vyzvala veřejnost, aby se přihlásila s informacemi.

V roce 2019 byl reaktor jaderné elektrárny Ringhals 2 v jihozápadním Švédsku trvale odstaven s odvoláním na nedostatečnou ziskovost a rostoucí náklady na údržbu. Vyjma toho jsou ve Švédsku dvě vyřazená jaderná zařízení – Barseback, který leží na úzké vodní cestě mezi Švédskem a Dánskem, a Agesta, jižně od švédského hlavního města Stockholmu.

Drony s velkými křídly

Säpo uvedla, že drony byly podezřelé z „vážného neoprávněného nakládání s tajnými informacemi“.

„Bezpečnostní služba vede vyšetřování týkající se přeletů dronů nad našimi jadernými elektrárnami. Pokud jde o další pozorování dronů, je to zatím záležitost policie,“ řekl serveru BBC představitel Säpo Fredrik Hultgren.

Odmítl uvést podrobnosti o typu dronů, ale typ dronů popsal jako vojenské a s velkými křídly.

Švédská televize uvedla, že policejní vrtulník sledoval dron letící nad ní ve výšce až 1 000 m jihozápadně a severozápadně od hlavního města Stockholmu.

Podle zpravodajského webu Aftonbladet byl dron o víkendu spatřen, jak krouží nad parlamentem a vládními budovami a také nad královským palácem ve Stockholmu. Drony byly dříve spatřeny v blízkosti letišť Kiruna a Lulea.

Švédská média uvedla, že drony byly dostatečně velké, aby odolaly větru, který foukal nad oblastí.

Švédská prokuratura zatím ponechává otevřenou odpověď otázku, kdo za lety dronů stojí. Drony vojenského typu se nad Švédskem objevily v době zvýšené vojenské pohotovosti ve Švédsku kvůli napětí mezi Ruskem a Západem kvůli ruskému vojenskému posilování u hranic Ukrajiny.

Hans Liwang, docent na Švédské vysoké škole národní obrany, řekl švédské televizi SVT, že Švédsko na podobný typ události není dostatečně připraveno.

„Ve skutečnosti jsme nepřizpůsobili náš způsob pohledu na tento typ událostí dnešní realitě,“ řekl. „Stále si myslíme, že svět je buď v míru, nebo ve válce,“ podotkl Liwang.

Švédsko nedávno rozmístilo vojáky na baltském ostrově Gotland, což úředníci označují za signál, že švédské vojenské síly jsou připraveny bránit své území.

Švédsko není členem Severoatlantické aliance, ale uvedlo, že tak reaguje na tři ruské vojenské lodě, které se přesunuly do Baltského moře přes dánský průliv Velký Belt. Velký Belt (dánsky Storebælt) je prostřední z dánských úžin, které spojují Baltské moře a průliv Kattegat. Nachází se mezi ostrovy Lolland a Sjælland na východě a Langeland a Fyn na západě. Je 120 km dlouhý a minimálně 11 km široký. V průlivu se nacházejí ostrovy Sprogø, Agersø, Romsø, Musholm, Omø.

(hrb)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter