INZERCE

Státní zemědělský intervenční fond bude v roce 2019 hospodařit s o 5 miliard vyšším rozpočtem než letos. I přesto mu budou chybět finance

Ministerstvo zemědělství počítá s rozpočtem 39,45 miliard korun pro Státní zemědělský intervenční fond. V rámci přímých plateb společné zemědělské politiky uvolní fond v roce 2019 celkově 21,54 miliard korun. Na podporu národní značky KLASA poputuje o 50 milionů korun méně než je skutečná potřeba a finance budou chybět i v oblasti správních výdajů.

Ministerstvo zemědělství předkládá poslanecké sněmovně návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu pro rok 2019. Podle předloženého materiálu bude fond v příštím roce operovat s rozpočtem v celkové výši 39,45 miliard korun, což je navýšení o 5,3 miliard korun oproti roku 2018.

V rámci přímých plateb společné zemědělské politiky v příštím roce uvolní SZIF celkově 21,54 miliard korun. Zemědělci budou moci žádat o jednotnou podporu na plochu (SAPS), platbu pro zemědělce dodržující zemědělské postupy příznivé pro klima a životní prostředí (Greening), platby pro mladé zemědělce a dobrovolné podpory vázané na produkci (VCS), která bude určena na podporu produkce s velmi vysokou pracností a na chov skotu určeného pro masnou i mléčnou produkci. Na podporu SAPS je pak vázána i přechodná vnitrostátní podpora, ve které uvolní SZIF dalších 650 milionů korun.

V roce 2019 bude Státní zemědělský intervenční fond pokračovat v podpoře programu Mléko do škol. „Cílem projektu je zlepšení zdravých stravovacích návyků žáků, vyšší zapojení škol a prioritní podpora spotřeby konzumního mléka a neochucených mléčných výrobků, které mají klesající trend,“ zmiňuje ministerstvo zemědělství smysl programu, na který v příštím roce plánuje uvolnit celkově 315 milionů korun, z čehož 270 milionů poputuje přímo ze státního rozpočtu a zbylých 45 milionů pak z rozpočtu EU. Na podporu programu Ovoce a zelenina do škol pak půjde celkově 321 milionů korun, kde ze počítá s 220 miliony ze státního rozpočtu a 101 miliony z z evropských zdrojů.

SZIF bude i v dalším roce podporovat zlepšování výroby včelařských produktů a jejich uvádění na trh. V rámci této podpory plánuje fond uvolnit celkově 68 milionů, z čehož půjde polovina z rozpočtu ČR a druhá polovina pak z rozpočtu EU.

V nejnižší předpokládané výši pak budou podporovány programy na podporu soukromého skladování mlékárenských výrobků a vepřového masa, o které nebyl v minulých letech příliš velký zájem. Vzhledem ke zrušení cukerných kvót je však možné, že bude v průběhu roku 2019 zahájen program pro soukromé skladování cukru. Celkově by na podporu soukromého skladování mělo mířit 14,5 milionů korun z rozpočtu EU.

Intervenční fond počítá i s intervenčními nákupy, které slouží jako záchranná síť využívaná v období krize a při narušení fungování komoditních trhů s cílem zabránit nežádoucímu poklesu tržní ceny. Na nákup a skladování obilovin v příštím roce vynaloží 171 milionů. Samotný nákup, který SZIF přijde na 146 milionů korun bude řešit zápůjčkou od Ministerstva financí. Na nákup a skladování mlékárenských výrobků pak fond počítá s náklady v celkové výši 83 milionů korun.

Pro Program rozvoje venkova, který slouží zejména na obnovu, zachování a zlepšení přírodních ekosystémů závislých na zemědělské produkci prostřednictvím plošných opatření, připravil intervenční fond 8 projektových opatření a 7 neprojektových opatření, které definují priority tohoto programu v rámci společné zemědělské politiky. „V roce 2019 budou z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova vypláceny žádosti, které byly zařazeny do opatření v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova do roku 2006 a zároveň se jedná o víceleté závazky, tzn. žadatelé byli zařazeni do tohoto opatření ještě v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova a závazek stále pokračuje,“ uvádí se v dokumentu předloženém SZIF. Celkově by na horizontální rozvoj venkova mělo v rámci dotací jít 13,93 miliard korun z čehož většina 9,5 miliard korun bude financováno z rozpočtu EU.

Mezi projektová opatření spadá: Předávání znalostí a informační akce, Poradenské, řídící a pomocné služby pro zemědělství, Investice do hmotného majetku, Rozvoj zemědělských podniků a podnikatelské činnosti, Investice do rozvoje lesních oblastí a zlepšování životaschopnosti lesů, Spolupráce, Podpora místního rozvoje na základě iniciativy LEADER a Technická pomoc.

Mezi neprojektová opatření spadá: Investice do rozvoje lesních oblastí a zlepšování životaschopnosti lesů, Agroenvironmentálně-klimatické opatření (AEKO), Ekologické zemědělství, Platby v rámci sítě Natura 2000 a podle rámcové směrnice o vodě, Platby pro oblasti s přírodními či jinými zvláštními omezeními (LFA), Dobré životní podmínky zvířat (DŽPZ) a Lesnicko-environmentální a klimatické služby a ochrana lesů.

Přestože SZFI počítá v roce 2019 s vyšším rozpočtem než v tomto roce, nebude mít dostatek financí na pokrytí všech marketingových výdajů. Na propagaci národní značky KLASA fond původně počítal s dotací ve výši 170 milionů korun, nakonec se však bude muset spokojit s částkou 120 milionů korun a dalších 80 milionů zamíří na podporu Regionální potraviny a Podporu biopotravin a produktů ekologického zemědělství.

Na správní výdaje plánuje SZFI vynaložit celkově 1,68 miliard korun, z čehož 682 milionů korun půjde na platy 1345 zaměstnanců. Na informační a komunikační technologie a bezpečnost vynaloží fond celkově 319 milionů korun, ale skutečná potřeba by měla být ještě o 213 milionů korun vyšší a tyto náklady nejsou vzhledem k výši přidělené dotace pokryty.