Pátek, 20. května, 2022

Stát v březnu za mýtné vybral přes 1,2 miliardy korun, meziročně o třetinu více

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V meziročním 29procentním růstu vybraného mýtného se odrazily nejen nové poplatky za hluk a znečištění ovzduší, které jsou součástí mýtných sazeb od 1. ledna 2021, ale také loňský nástup pandemie koronaviru. Její první dopady se totiž projevily už v loňských březnových statistikách. Na poplatcích za mýtné dopravci v březnu uhradili téměř 1,285 miliardy korun.

Satelitní mýtný systém v březnu zaznamenal na zpoplatněných komunikacích 97 milionů mýtných transakcí, což představuje nárůst o necelých 14 procent. Za užití českých dálnic zaplatili dopravci na mýtném v březnu více než 1 132 milionlů korun. Za užití silnic I. třídy pak přes 152 milionů korun.

Více než půl milionů vozů

„Měsíce březen, duben a květen loňského roku byly ovlivněny nastupující pandemií nemoci covid-19. Meziroční srovnání vybraného mýtného tak není úplně relevantní. Klíčové je, že mýtný systém funguje a generuje finanční prostředky pro realizaci investic do dopravní infrastruktury v Česku,“ uvedl provozní ředitel CzechToll Petr Chvátal.

Do systému elektronického mýtného bylo ke konci února zaregistrováno 567 tisíc vozidel. Aktuálně je v oběhu více než 481 tisíc palubních jednotek, z nichž necelá třetina je používána v tuzemských vozidlech.

Růst i v pandemii

Třísložkové mýtné platí od počátku tohoto roku. Zahrnuje poplatek za znečištění ovzduší z provozu na zpoplatněných pozemních komunikacích a také poplatek za hluk z provozu na těchto komunikacích.

Za celý rok 2020 vybral stát prostřednictvím satelitního mýtného systému od dopravců více než 11,5 miliardy korun. Loňský meziroční růst výběru mýtného přesáhl 5,24 procent i přesto, že v době jarního omezení ekonomiky v souvislosti s bojem proti pandemii covid-19 poklesl výběr mýtného dvouciferným tempem.

V posledním měsíci roku 2020 zaplatili dopravci za použití zpoplatněných komunikací 897 milionů korun, tedy o 24 procent více, než v roce 2019. Významný meziroční nárůst zřejmě způsobila vysoká produkcí v oblasti automobilového průmyslu, která se pozitivně promítala do výběrů mýtného v průběhu celého podzimu.

pdm

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter