Taková čísla tu ještě nebyla. Masivní úprk zákazníků z finančně nevýhodného režimu dodavatele poslední instance vedl v listopadu k rekordnímu počtu převodu zákazníků na nové smlouvy. Správce trhu OTE zaregistroval skoro 162 tisíc změn dodavatele elektřiny a přes 110 tisíc změn dodavatele zemního plynu.
Provedených 161 721 změn dodavatele elektřiny představuje historicky nejvyšší měsíční číslo. Dosud vedl leden roku 2019 s téměř 129 tisíci převody odběrných míst k jinému obchodníkovi. Když nepočítáme leden, kdy bývají hodnoty okolo 100 tisíc obvyklé, tak se v běžném měsíci se převádí okolo 30 tisíc odběrných míst.
Naprostá většina převodů – přes 161 tisíc – se v listopadu týkala maloodběratelů, tedy hlavně domácností a v menší míře malých firem a podnikatelů. Zákazníci museli reagovat na krach společnosti Bohemia Energy a jejích dceřiných firem, ale i dalších dodavatelů, kteří nezvládli skokový růst cen energií na velkoobchodním trhu. V první fázi zákazníci spadli do režimu dodavatele poslední instance (DPI), odsud postupně přecházejí na klasické smlouvy u dodavatelů energií.
Rekordní hodnotu má také počet změn dodavatele zemního plynu, v listopadu správce trhu OTE podle statistiky na svém webu zaregistroval celkem 110 290 převodů odběrných míst. V minulých měsících bylo takových změn 15 až 20 tisíc za měsíc. Pro srovnání: v režimu DPI po pádu některých dodavatelů skončilo zhruba 310 tisíc odběrných míst.
Dodávky v režimu DPI zajišťují v případě elektrické energie ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika, u plynu innogy Energie, E.ON Energie a Pražská plynárenská. Všechny zmíněné společnosti hovoří o extrémní zátěži, kterou s sebou nese převzetí stovek tisíc zákazníků a následně jejich převod na běžné smlouvy. Vše komplikuje také chaos v zákaznických databázích padlých dodavatelů.
Zatím není známo, jak se dodavatelé o stovky tisíc převedených míst z režimu DPI rozdělili. Tato čísla zveřejní OTE až po 20. prosinci. Z objemově menšího počtu převodů v říjnu je zřejmé, že posilují hlavně tři největší dodavatelé na trhu. Současně se ukazuje, že ČEZ situace využil k posílení pozice na trhu s plynem, zatímco innogy získává nové zákazníky v dodávce elektrické energie.
Mohlo by vás zajímat
David Tramba