INZERCE

Jak se rozdělí klienty padlých firem? Ilustrační foto: Pixabay

Jak se dělí mršina Bohemia Energy. ČEZ, E.ON, PRE a innogy skokově navyšují počty klientů

Rozložení sil na českém energetickém trhu se během října výrazně proměnilo. Hlavní podíl na tom má kolaps Bohemia Energy a jejích dceřiných firem. Za jediný měsíc změnilo – většinou nedobrovolně – dodavatele elektřiny skoro 642 tisíc zákazníků, v případě zemního plynu téměř 308 tisíc. Nyní se hraje druhé kolo hry: o zákazníky v režimu dodavatele poslední instance.

Jak ukazují nedávno zveřejněná data správce energetického trhu OTE, pozice tří největších dodavatelů elektrické energie v říjnu výrazně posílila. Právě ke společnostem ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika, jež mají ze zákona roli dodavatele poslední instance (DPI), totiž přešly stovky tisíc zákazníků zkrachovalých firem.

Například ČEZ Prodej skokově vyrostl z počtu 2,4 na 2,8 milionu odběrných míst v elektrické síti. Podobný skok lze sledovat u společností E.ON Energie (z 1,1 na 1,275 milionu odběrných míst) a Pražské energetiky (z 686 na 753 tisíc). Na masivním přelivu zákazníků v menší míře profitovali také dva alternativní dodavatelé – innogy Energie a MND.

Nejvíc posilující dodavatelé elektřiny v říjnu 2021. Zdroj: Měsíční zpráva OTE

Podobně je na tom trh se zemním plynem. Také zde většinu padlých dodavatelů převzali tři tradiční dodavatelé. Hlavně innogy Energie, která se rozrostla z 1,075 milionu na více než 1,3 milionu odběrných míst. Pražská plynárenská si polepšila o 38,6 tisíce odběrných míst a E.ON Energie o 15,5 tisíce. Těsně za ní je nejúspěšnější alternativní dodavatel plynu ČEZ Prodej s přírůstkem 12,6 tisíce odběrných míst. Významnější nárůst vykazuje také MND a Yello.

Nejvíc posilující dodavatelé plynu v říjnu 2021. Zdroj: Měsíční zpráva OTE

Na trhu končí dodavatelé, kteří nezvládají skokový růst elektrické energie a zemního plynu na velkoobchodním trhu. Jako první v září ukončil činnost malý dodavatel Eagle Energy. Skutečný otřes nastal v polovině října, kdy to zabalila Bohemia Energy včetně dceřiných firem Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Krátce poté ukončily činnost také společnosti Kolibřík energie a Blue-Gas.

Zákazníci padlých firem skončili v režimu DPI s velmi drahými dodávkami energií. Jen malá část z nich stihla podepsat smlouvu s novými dodavatelem do konce října. Přechod na běžné smlouvy nabral na tempu až během listopadu, a to nejen u tří největších dodavatelů elektřiny či plynu. Zákazníky z režimu DPI přetahují i další dodavatelé, jmenovitě třeba Centropol Energy, EP Energy Trading či MND. Současně ČEZ loví nové klienty v plynárenství a innogy v případě elektřiny.

Právě zveřejněná data OTE ke konci října jsou sice pozoruhodná, ale nejedná se o konečný výsledek. Nové rozdělení trhu s elektrickou energií a zemním trhem tak budeme znát až poté, co si dodavatelé rozeberou zbývající stovky tisíc zákazníků v režimu DPI. Také počet padlých dodavatelů energií nemusí být konečný; k 16. listopadu ukončila činnost firma Ray Energy a další dodavatelé mohou ještě na seznamu přibýt.

David Tramba