INZERCE

Rekultivace: zdroj ČT 24 foto: Jaroslav Štýs

Někteří zaměstnanci OKD by mohli přejít do DIAMA

Až tři stovky zaměstnanců problémy zmítané OKD by mohlo najít uplatnění ve státním podniku DIAMO. Pracovali by na sanaci vzniklých škod. Někteří ministři s tím nesouhlasí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje uplatnit část propouštěných zaměstnanců z OKD při realizaci projektů předkládaných státním podnikem DIAMO. Ten se už 14 let stará o areály dolů a zahlazování následků po hornické činnosti v části ostravsko-karvinského revíru, kde byla ukončena těžba. Nyní zaměstnává více než 2.500 lidí.

MPO již ve spolupráci s pracovníky státního podniku DIAMO vytipovalo osm projektů vhodných k uplatnění propuštěných zaměstnanců OKD, a.s. „Jedná se především o pracovníky s oprávněním pro obsluhu strojního parku (buldozer, nákladní auta, vibrační válec, nakladač, traktorbagr, svahovačka, kultivátor, štěpkovač) a dělníky pro přípravné práce, technickou a biologickou rekultivaci. Realizace projektů by vyvolala nutnou investici na nákup strojního zařízení ve výši cca 50 mil. Kč. Realizace uvedených projektů by neměla další dopad na státní rozpočet, a to z důvodu, že práce budou financovány z výnosů z prodeje privatizovaného majetku a zisku z účastí státu v obchodních společnostech,“ píše se v materiálu, který dostanou na stůl ministři Sobotkova kabinetu.

V meziresortním připomínkovém řízení se však objevily připomínky ministerstev financí a životního prostředí, jež se nepodařilo vyřešit ani náměstkům ministrů. Jde zejména o již schválené finanční závazky zvláštního účtu „Fondu privatizace“ a o nedostatek finančních prostředků na tomto účtu. „MPO navrhuje vytipované projekty schválené v rámci programu revitalizace Moravskoslezského kraje realizovat v rámci procesu zahlazování následků hornické činnosti, prováděného státním podnikem DIAMO, a financovat je ze státního rozpočtu. Tyto projekty do tohoto procesu věcně i obsahově spadají. Toto řešení však přináší nutnost navýšení kapitoly MPO státního rozpočtu v položce „Zahlazování následků hornické činnosti“. Celkové náklady na revitalizaci půjdou do miliard korun. Tyto konkrétní projekty by mohly podle odhadů MPO vygenerovat pracovní místo pro 80 propuštěných zaměstnanců OKD.

Další dvě stovky míst by mohly vzniknout, pokud by se uspíšilo zadávání veřejných zakázek na realizaci projektů programu revitalizace Moravskoslezského kraje. „To by bylo výrazným stimulem podnikatelským subjektům v regionu, které by tyto projekty realizovaly, což by jistě vedlo nejen k udržení pracovních míst v těchto společnostech, ale i k přijímání nových pracovníků. Předpoklad je vznik 200 pracovních míst,“ uvádí analýza MPO.

Státní podnik DIAMO dosud převzal 647 objektů. Zhruba polovina z nich byla zlikvidována, ostatní ale mají nové uplatnění. Postupně je zaplnilo 147 firem, které zaměstnávají 2600 lidí. „Mezi nejúspěšnější areály pod správou s. p. DIAMO z pohledu nového využití patří Důl J. Šverma v Ostravě, kde pracuje v různých firmách celkem přes tisíc lidí. Vytížený je také Důl Jeremenko, kde sídlí odštěpný závod ODRA a kde kromě dvou stovek pracovníků našeho odštěpného závodu působí 25 firem, které zaměstnávají téměř 500 lidí,“ uvedl Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku DIAMO.

Jiří Reichl