Opět je pro předplatitele Ekonomického deníku plus připraven další Monitor sněmovních tisků. Do poslanecké sněmovny v minulém týdnu dorazily hned dvě novely zákona o pedagogických pracovnících. Jedna má přinést možnost čerpat učitelům na základních a středních školách studijní volno a druhá přináší možnost pro ředitele škol zaměstnávat učitelé i bez pedagogického vzdělání. Piráti spolu s TOP09 předkládají kontroverzní novelu transplantačního zákona, který zřizuje Etickou transplantační komisi, jež by měla rozhodovat o transplantacích orgánů českých občanů v zahraničí. SPD by ráda zavedla minimální důchod, který by byl určen podle hranice příjmové chudoby. Novelizace by se měl dočkat i zákon o oceňování majetku, který pracuje s novým termínem tržní cena.

[mn_protected]

Novela zákona o pedagogických pracovnících

Věra Kovářová (STAN) spolu s dalšími 11kolegy poslanci předkládá novelu zákona o pedagogických pracovnících. Zákon v případě schválení by měl stanovit pravidla dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků na základních a středních školách. S povinností dalšího vzdělávání v současnosti počítá vyhláška 317/2005 o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, ale podle předkladatelů již nejsou nastaveny důstojné podmínky pro plnění této povinnosti. „Volno pro vlastní vzdělávání nebo tvůrčí činnost tak, jak je navrženo, představuje mimořádný časově omezený institut – učitel je oprávněn ho využít jen jednou za 10 let, a to v délce až 12 měsíců. Důvodem pro jeho využití musí být vlastní vzdělávání nebo tvůrčí činnost, popř. Jejich kombinace, kterou učitel sám navrhne, a sdělí, jak bude následně prokázáno jejich splnění. V případě, že se tak nestane, bude ředitel školy nebo školského zařízení oprávněn rozvázat s učitelem pracovní poměr,“ uvádějí k navrhovaným změnám předkladatelé zákona. Učitelé budou povinni hlásit řediteli školy plánované studijní volno minimálně 6 měsíců před jeho plánovaným začátkem a nejpozději 30 před koncem volna budou muset prokázat naplnění jeho schváleného účelu.

Projde to? Zákonem se prozatím nezabývala vláda, ale podle prohlášení hnutí STAN má zákon minimálně v první čtení zajištěnu podporu od Pirátů a ODS. Vzhledem k tomu, že pod zákonem jsou podepsáni i poslanci z vládních lavic, je dost možné, že zákon bude skutečně odhlasován, ale je pravděpodobné, že do finální podoby projde ještě řadou úprav. Klíčové bude především stanovisko Ministerstva školství.

Novela transplantačního zákona

Pirátští poslanci a jejich kolegové z TOP09 předkládají novelu transplantačního zákona. Předkladatelé počítají se zřízením Etické komise pro transplantace v zahraničí, jež by měla mít pět členů, z nichž dva by měl jmenovat ministr zdravotnictví, dva ministra zahraničí a jednoho člen vlády zodpovědný za lidská práva. O souhlas s transplantací bude muset žádat každý český občan, který bude chtít podstoupit transplantaci mimo země EU v případě, že se v posledních pěti letech na území daného státu trvale nezdržuje. „Zákon se pokouší překonat některé praktické těžkosti vyšetřování v zahraničí a učinit transparentními některé problémy světového obchodu s orgány. Ukládá vládě zřídit etickou komisi, která v pravidelných intervalech aktualizuje které státy jsou důvěryhodné pro transplantaci a které mají systematické problémy s porušováním základních lidských práv i za účelem získávání orgánů,“ uvádějí v důvodové zprávě předkladatelé novely. V případě, že by někdo podstoupil transplantaci v zahraničí bez souhlasu etický komise, hrozilo by mu až 5 let vězení.

Projde to? Je velmi nepravděpodobné, že by tento zákon prošel. K zákonu již v rámci připomínkového řízení vyjádřilo Ministerstvo spravedlnosti nesouhlasné stanovisko a upozornilo na závažné nedostatky předložené právní úpravy. „Pro případ neudělení souhlasu k transplantaci se předkladatel v návrhu ani v jeho odůvodnění vůbec nezabývá otázkami přezkumu takového rozhodnutí Komise, zda je proti němu možné uplatnit nějaké opravné prostředky, ani se nezabývá otázkou jeho přezkoumatelnosti v rámci správního soudnictví. Upozorňujeme také, že návrh nestanoví ani obecně žádné lhůty pro rozhodování Komise o udělení souhlasu k transplantaci; lze přitom předpokládat, že v případě transplantací půjde z povahy věci většinou o případy, které nesnesou zbytečný odklad,“ upozorňuje ministerstvo na jeden z nejzávažnějších nedostatků, který by mohl ohrozit životy pacientů potřebujících transplantaci.

Dohoda o převádění a sdílení příspěvků do Jednotného fondu pro řešení krizí

Ministerstvo financí předkládá poslancům k udělení souhlasu s ratifikací Dohodu o o převádění a sdílení příspěvků do Jednotného fondu pro řešení krizí. Dohoda byla schválena Senátem již na konci roku 2014, v Poslanecké sněmovně se však projednat již nestihla a proto je znovu předkládána. „Pro ČR coby členský stát mimo eurozónuz podpisu,resp. uzavření IGA nyní nevyplývají žádné další povinnosti, neboť účinnost IGA je odložena, dokud ČR nevstoupí do bankovní unie, a to buď přijetím eura, či uzavřením úzké spolupráce s ECB,“ uvádí k ratifikaci ministerstvo. Z toho vyplývá, že dohoda nebude mít v tuto chvíli ani žádný dopad na veřejné rozpočty.

Novela zákona o důchodovém pojištění

Poslanci hnutí SPD předkládají novelu zákona o důchodovém pojištění, kterou chtějí zavést minimální starobní důchod. Minimální starobní důchod by měl být stanovován podle hranice příjmové chudoby zjištěné Evropským statistickým úřadem. Příjemce důchodu by pak podle předložené novely nesměl vlastnit žádný movitý nebo nemovitý majetek z nějž by mu plynul příjem podléhající dani z příjmu. „Ve většině zemí je uzákoněna státem garantovaná minimální výše starobního, resp. invalidního důchodu. V České republice takový institut chybí, namísto něj důchodci k nedostačujícímu důchodu žádají a případně pobírají další dávky ze sociálního systému. Tento stav poškozuje nejen ty, kdo desetiletí poctivě pracovali a mají tu nevýhodu, že měli nízké vyměřovací základy, ale je nevhodný i pro celkový systém životního zabezpečení seniorních občanů,“ uvádí poslanci v důvodové zprávě. Dopad na státní rozpočet by mohl být i v řádech desítek miliard.

Projde to? Novela z péra poslanců SPD není příliš kvalitní a dopady na rozpočet by byly markantní. Nedá se příliš očekávat, že by Ministerstvo financí a vláda jako celek byli nakloněni podobnému návrhu. Zákon zcela určitě neprojde.

Novela zákona o oceňování majetku

Vládní návrh novely zákona o oceňování majetku předkládá ministryně financí Alena Schillerová. Zákon zavádí při stanovování cen nový termín „tržní hodnota“. „Tržní hodnotou se pro účely tohoto zákona rozumí odhadovaná částka, za kterou by měly být majetek nebo služba směněny ke dni ocenění mezi ochotným kupujícím a ochotným prodávajícím, a to v obchodním styku uskutečněném v souladu s principem tržního odstupu, po náležitém marketingu, kdy každá ze stran jednala informovaně, uvážlivě a nikoli v tísni. Principem tržního odstupu se pro účely tohoto zákona rozumí, že účastníci směny jsou osobami, které mezi sebou nemají žádný zvláštní vzájemný vztah a jednají vzájemně nezávisle,“ bude znít zákonná definice. „V některých případech, kdy nelze pro určení ceny obvyklé věci zjistit kupní ceny srovnatelných věcí, vzhledem k její jedinečnosti, nebo proto, že se s takovými věcmi v dané lokalitě a v daném čase neobchodovalo, považujeme s ohledem na současný stav trhu za potřebné rozšířit možnosti ocenění věcí o určení tržní hodnoty. Lze předpokládat, že zavedením tržní hodnoty do zákona o oceňování majetku bude v případech, kdy nelze z výše uvedených důvodů určit obvyklou cenu, umožněno odkázat v jiných právních předpisech na tento již delší dobu požadovaný náhradní způsob ocenění,“ uvádí Alena Schillerová nejzásadnější změnu, kterou má zákon přinést. Úpravou prošly i ustanovení týkající se zpracování cenových map.

Projde to? Zákon je předkládán v souladu s Plánem legislativním prací, který schválila vláda usnesením 7. 2. 2018. Vláda konečné verzi předložené novely již udělila zelnou a dá se tedy předpokládat, že novela bude v Poslanecké sněmovně schválena.

Novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích

Další vládní návrh předkládá ministr zemědělství Miroslav Toman. Novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích přináší řadu změn v několika oblastech. Zákon mimo jiné transponuje směrnici EU 2017/625 o úředních kontrolách. Úpravo by měl projít oznamovací povinnost jednotlivých podniků, které budou muset příslušné orgány pravidelně informovat o konkrétních činnostech, které podnik provozuje. Zákon nově počítá také s hmyzem a výrobků z něj, které doposud nejsou v české legislativě nijak zakotveny a veterinární správa tak doposud neměla kompetence ke kontrole těchto výrobků.

Projde to? Návrh již schválila vláda na schůzi dne 20. 5. 2019. Dá se předpokládat, že zákon ještě projde pozměňujícími návrhy, jelikož z jednotlivých ministerstev dorazila spousta připomínek, ale nakonec bude v poslanecké sněmovně prohlasován.

Novela zákona o pedagogických pracovnících

Druhá novela zákona o pedagogických pracovnících je předkládána Ministerstvem školství. „Návrhem se posílí odpovědnost ředitelů škol při zaměstnávání učitelů jak všeobecně-vzdělávacích předmětů, tak učitelů ve středním odborném školství, tzv. Odborníků z praxe (možnost zaměstnat tyto osoby i v rozsahu stanovené pracovní doby, aniž by v době vzniku jejich pracovního poměru tyto osoby splňovaly předepsanou odbornou kvalifikaci) a při plánování dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, zejména pokud jde o vzdělávací aktivity průběžného vzdělávání,“ uvádí ministr Robert Plaga k předloženému návrhu. Návrh podle předkladatele také reaguje na postupné stárnutí učitelů a jejich hrozící nedostatek, který by měl přivedením nepedagogických odborníku z praxe tento trend zvrátit.

Projde to? I tento zákon byl již schválen vládou. Proti návrhu se však staví školské odbory, které nevidí jako prospěšné, že by na druhém stupni mohl učit kdokoliv s magisterským titulem. Zákon i přesto bude z největší pravděpodobností schválen vládními poslanci.

[/mn_protected]

Michal Ožuch