INZERCE

Pohraniční stráž na hermeticky uzavřených hranicích před rokem 1989. Na „čáře" umírali lidé. Ilustrační snímek. Foto: Archiv bezpečnostních složek

Soudu kvůli úmrtím na hranicích se vyhne další prominentní komunista. Také Fojtík trpí demencí

Po komunistickém expremiérovi Lubomíru Štrougalovi a exministrovi vnitra Vratislavu Vajnarovi dokončili soudní znalci psychiatrický posudek na dalšího komunistického potentáta. Také bývalý tajemník a člen předsednictva ÚV KSČ Jan Fojtík(1928) se po Lubomíru Štrougalovi pravděpodobně vyhne soudu kvůli úmrtím na československých hranicích. Oba někdejší vlivní členové Komunistické strany Československa trpí demencí a nejsou schopni chápat obsah trestního řízení. O doručení posudku informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller.

Bývalí vrcholní komunističtí politici jsou obviněni z toho, že spoluzavinili zranění, a dokonce i smrt lidí na československých hranicích. Český právní řád před rokem 1989 garantoval, že „každý“ má právo „svobodně opustit kteroukoli zemi, i svou vlastní“. Pohraniční režim, za který obvinění spoluodpovídali, ale svobodnému pohybu osob bránil, a to i za cenu použití střelných zbraní či speciálně vycvičených psů.

Znalecké posudky musely být vypracovány proto, že Ústavní soud poukázal na zásadní vady těch předchozích. Těm se Ekonomický deník obsáhle věnoval ZDE. Ekonomický deník poukázal na to, že původní ustanovení znalci byli úzce spojeni s minulým režimem, v podstatě byli ideologicky podřízení posuzovaných. Je proto možné považovat je za podjaté. Stejně pak argumentoval Ústavní soud, před nějž kauza doputovala.

„Dne 21. 7. 2022 byl poškozeným doručen nový znalecký posudek o zdravotním stavu bývalého tajemníka a člena předsednictva ÚV KSČ Jana Fojtíka. Pohraniční režim, za který Fojtík jakožto vedoucí stranický ideolog spoluodpovídal, však svobodnému pohybu osob bránil, a to i za cenu použití střelných zbraní či speciálně vycvičených psů.

Termín pro vypracování nového posudku o Fojtíkově duševním stavu byl původně stanoven na 31. 3. 2022, ale byl opakovaně odkládán. Nyní se s novým posudkem mohou poškození přece jen seznámit.

Z nového posudku je především patrné, že ani vysoká stranická funkce Fojtíka neochránila před útrapami, které s sebou přináší stáří.

Zjištění znalců

Soudní znalci v případě Jana Fotíka došli k následujícímu resumé:

„Na vyšetření po předchozí domluvě s vnukem připraven, … celkově upraven, oholen, učesán. K vyšetření přistupuje ochotně, snaží se spolupracovat. …Starobní důchodce, vdovec asi 13 let, žije sám v bytě s nutnou asistencí rodiny, zejména vnuka… …Absolvent FF UK (Filosofické fakulty Univerzity Karlovy), dále studoval sociologii v Moskvě, kandidát věd, pracoval jako novinář, politik, poslanec, redaktor.“

„Ví, proč je vyšetřován, přišly mu papíry, celý štos, dostal takový traktát, kterému nerozumí, je plný právnických obratů. Vnuk mu vysvětlil, oč se jedná a z čeho je viněn, to on nemůže přijmout, z titulu předsednictva (Ústředního výboru Komunistické strany Československa) se ničeho takového nedopouštěl, ani o ničem takovém nemohl rozhodovat… …Soud vnímá jako nepříjemnost, nespravedlnost, není schopen se nijak bránit, nechápe, proč s tím nepřišli před 20 lety, teď se nemůže nijak obhájit. Trápí ho to, neví si s tím rady. Poslední dva roky už nevychází z bytu, většinu dne leží, několikrát upadl a způsobil si zranění…. …Doma se pohybuje díky tomu, že to tam zná a může se držet. Zájmy už žádné nemá… …Myšlení a celkové psychomotorické tempo pomalé, odpovědi spíše po latenci, ale přiléhavé.“

„Ten režim byl daný tehdejšími podmínkami studené války a povinnostmi, které jsme měli jako členové Varšavské smlouvy. Protože hranice byla vnější hranicí Varšavské smlouvy, neustále narážela na útoky USA. Dále vypovídá v tom smyslu, že chránil mír před USA [a jejich tehdejšími prezidenty] Carterem a Reaganem,“ konstatoval před znalci bývalý prominentní komunista.

Závěr znalců

„Je postižen demencí… … Je schopen chápat smysl úkonů trestního řízení jen velmi povšechně a formálně a nepřesně, a to jen v určitou denní dobu a v klidu domácího prostředí… …Není schopen (chápat obsah a smysl procesních) úkonů,” usnesli se k osobě Jana Fojtíka znalci.

Státní zástupkyně Katarína Kandová nyní musí přihlédnout k ustanovení § 1 trestního řádu, podle něhož je třeba zajistit, aby pachatelé trestných činů byli „podle zákona spravedlivě potrestáni“; ale i k § 11 odst. 1 písm. f), g) trestního řádu, podle něhož je třeba zastavit trestní stíhání proti tomu, „jehož těžká choroba trvale vylučuje jeho postavení před soud“ nebo „jemuž duševní choroba, která nastala až po spáchání činu, trvale znemožňuje chápat smysl trestního stíhání“.

Žalobkyně musí podle paragrafu 52 trestního řádu jednat tak, jak to vyžaduje „význam a výchovný účel trestního řízení“.

Jinak řečeno, státní zástupkyně může dojít k závěru, že Fojtíkova razantní obhajoba ukazuje, že jeho „demence“ není tak závažná, když si přesně vybavuje tehdejší geopolitické hranice, a dokonce si správně pamatuje jména obou amerických prezidentů z let 1976-1989.

„Možná bude chtít Fojtíkovým argumentům důrazně čelit, přinejmenším z celospolečensky ´výchovných´ důvodů, neboť Fojtík byl nepochybně jedním z ´funkcionářů, organizátorů a podněcovatelů´, kteří ´aktivně prosazovali´ režim ´zločinný, nelegitimní a … zavrženíhodný´,“ uvedl k tomu právní zástupce poškozených Lubomír Müller.

To by podle právníka Müllera znamenalo v trestním stíhání pokračovat a také Fojtíkovi vysvětlit „proč s tím nepřišli před 20 lety“, když je obviněn ze zvlášť závažného zločinu, který je nepromlčitelný.

A také mu ozřejmit, že „právnické obraty“ a „procesní úkony“, kterým by nerozuměl, mu vysvětlí obhájce, kterého si může zvolit nebo který mu bude ustanoven.

„Anebo si státní zástupkyně řekne, že Fojtíkova ´demence´ je natolik závažná, že trestní stíhání zastaví. To by znamenalo její rezignaci na možnost dotáhnout věc k soudu,“ uzavřel Lubomír Müller.

Ústavní posudek zpracovali MUDr. Richard Krombholz a MUDr. Věra Ilgnerová.

Posudek byl projednán a jeho závěry odsouhlaseny na poradě znalců Psychiatrické nemocnice Bohnice dne 24. 5. 2022, kde byli přítomni: ředitel ústavu MUDr. Martin Hollý, MBA, dále pak MUDr. Jiří Švarc, Ph.D., MUDr. Otto Matanelli, MUDr. Slavoj Brichcín, MUDr. Michaela Štochlová, PhDr. Petr Goldmann, MUDr. Dana Bakešová a MUDr. Matěj Kollár.

Posudek kromě znalce MUDr. Jiřího Švarce, Ph.D., podepsala dne 12. 7. 2022 i MUDr. Zuzana Barboríková, MBA, ředitelka Psychiatrické nemocnice Bohnice.

„Ať už se státní zástupkyně rozhodne tak či onak, nakonec ´všichni budeme stát před Božím soudcovským stolcem´. (Dopis apoštola Pavla Římanům, 14. kapitola, 10. verš,“ dodává silně věřící právník Lubomír Müller.

Znaleckým posudkům na Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara se Ekonomický deník věnoval například ZDE.

Jan Hrbáček